Plisy czy żaluzje – co wybrać?

Szukając najlepszego sposobu na zacienienie okien w danej przestrzeni, niezbędne jest sprecyzowanie swoich potrzeb. Plisy, żaluzje poziome i żaluzje pionowe różnią się pod względem sposobu ograniczania światła słonecznego, designu oraz możliwości montażowych. Verticale najlepiej sprawdzają się na dużych szybach, żaluzje poziome przeważnie sprzedawane są w standardowych szerokościach okien, natomiast plisy można dopasować do różnych kształtów.

żaluzje

Charakterystyka żaluzji poziomych

Żaluzje poziome występują w dwóch podstawowych rodzajach. Jeśli są wykonane z aluminium, charakteryzują się lekkością i trwałością. Świetnie się wpasowują w różne wnętrza, dlatego niezmiennie od lat są w sprzedaży, pomimo zmieniających się trendów dekoratorskich. W wyborze przeważnie jest pokaźna paleta kolorów oraz kilka rodzajów szerokości lameli. Istnieją także żaluzje aluminiowe retro, które stylizowane są w taki sposób, by wyglądały wiekowo. Żaluzje drewniane cechuje naturalna elegancja, która wprowadza do wnętrza ciepły klimat. Ich kolory różnią się w zależności od rodzaju drewna. Są one jednak cięższe niż żaluzje aluminiowe, a ich lamele potrzebują właściwej konserwacji.

Jak działają plisy?

Plisy to nowoczesny rodzaj osłon okiennych w harmonijkowej formie. Obsługuje się je za pomocą uchwytu, który przemieszcza się w dolnej lub górnej rynnie, dzięki czemu możliwe jest zacienienie okna pod każdym kątem. Można odsłaniać górną lub dolną część, albo obie części okna jednocześnie. To sprawia, ze plisy spełniają się jak żaluzje pionowe i poziome jednocześnie. Dużą zaletą tego rozwiązania jest to, że można je montować na oknach o nietypowych kształtach. Plisy występują w różnych wariantach kolorystycznych, co ma wpływ na ilość światła wpadającego do pomieszczenia.

Pracownik MOBI – sklepów zlokalizowanych w Ząbkach i Warszawie mówi: Materiały, z których wykonujemy nasze plisy, są impregnowane. Nie trzeba ich prać. Wystarczy odświeżyć wilgotną szmatką.

Porównanie wybranych czynników

Żaluzje poziome regulują poziom światła poprzez obracanie lameli i podnoszenie ich do góry. Do dużych powierzchni najlepsze są verticale, które z kolei odsłaniane są w sposób poziomy. Plisy montuje się na prowadnicach, co skutkuje wygodnym zacienianiem. Ze względu na czyszczenie, żaluzje najlepiej sprawdzają się między szybami, gdzie nie absorbują kurzu. Na zewnątrz mogą być także mało wygodne, gdy chcemy otworzyć okno lub je uchylić. Plisy, w porównaniu do żaluzji, są łatwiejsze w samodzielnym montażu. Można je dopasować do różnych okien, dzięki czemu zaaranżują każde pomieszczenie. Żaluzje nie dają takiej swobody.

śr. ocena 5 / głosów 1