Rola obsługi księgowej w prowadzeniu firmy

Osoby decydujące się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej muszą liczyć się z koniecznością prowadzenia rachunków, ale też pilnowania finansów oraz terminowego opłacania podatków czy składek ubezpieczeniowych. Nie jest to proste zadanie – wymaga odpowiedniej wiedzy i niejednokrotnie specjalistycznych programów – stąd też warto prace w tym zakresie powierzyć profesjonalistom. Dlaczego obsługa księgowa jest ważna? Zobacz!

Usługi księgowe

Usługi księgowe – co należy o nich wiedzieć?

Osoby pracujące na stanowisku księgowym bądź też decydujące się na założenie własnego biura księgowego są odpowiedzialne za gromadzenie i przetwarzanie danych finansowych przedsiębiorstw. Ekspert z Biura Rachunkowego Profit wyjaśnia, że często monitorują one również bieżącą sytuację finansową, a w przypadku wystąpienia problemów – wdrażają środki zaradcze umożliwiające ich pokonanie. W obecnych czasach zawód ten jest nie tylko popularny, ale też niezwykle ważny – niemal każde przedsiębiorstwo decyduje się dzisiaj zatrudniać księgową bądź też korzystać z usług profesjonalnej firmy.

Jakie zadania wykonuje księgowy?

Z roku na rok rola księgowych staje się coraz ważniejsza. Właściciel każdej działalności gospodarczej jest zobowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych, czy to na zasadach ogólnych, czy też w formie uproszczonej. Przepisy prawa zobowiązują przedsiębiorców również do przechowywania dowodów księgowych przez określony czas, uzależniony od ich kategorii. Najkrótszy okres wynosi 5 lat i dotyczy dowodów księgowych, przy czym akta osobowe pracowników muszą znajdować się u pracodawcy przez 50 lat od momentu zakończenia współpracy. Dopełnienie tych wszystkich obowiązków, wraz z bieżącym prowadzeniem działalności, może być trudne. Stąd też warto skorzystać z usług finansowo-księgowych i zyskać spokój oraz pewność, że wszystkie czynności zostaną prawidłowo i na czas wykonane.

Warto również wspomnieć, że tak samo jak inne dziedziny, rachunkowość również idzie z postępem czasu co oznacza, że wiele czynności można wykonać za pomocą Internetu. Wymaga to z kolei dysponowania odpowiednią wiedzą i umiejętnościami, które profesjonaliści regularnie zdobywają podczas kursów i szkoleń.

Usługi księgowe dbają również o terminowe dokonywanie opłat, ale też wypłat pracownikom. W większych firmach najczęściej obowiązek ten spoczywa na głównym księgowym, jednak w kilkuosobowych jednostkach korzystniejsze jest zatrudnienie pomocy z zewnątrz. Biura rachunkowe nadzorują nie tylko bieżącą sytuację, ale też w trudniejszych sytuacjach współpracują z organami zewnętrznymi i instytucjami takimi jak urząd skarbowy, ZUS czy inne.

śr. ocena 0 / głosów 0