Rolety dachowe – wydatek wart rozważenia?

Rolety dachowe to często spotykane rozwiązanie zapobiegające nagrzewaniu się i tak już często zbyt ciepłych poddaszy. Takie osłony skutecznie zmniejszają także ilość promieni słonecznych wpadających do mieszkania oraz podnoszą komfort cieplny w zimie. Mogą być sterowane elektrycznie, radiowo czy też manualnie. A czym dokładnie są rolety dachowe i czy na pewno warto je montować? Sprawdź sam!

Rolety dachowe

Czym są rolety dachowe?

Rolety na okna dachowe to akcesoria montowane po wewnętrznej stronie okna dachowego. Mają one za zadanie zmniejszyć ilość promieni słonecznych przedostających się do wnętrza pomieszczenia. Najczęściej składają się z uchwytów, prowadnic, regulacji i pasów materiału, który ma właściwość hamowania promieni słonecznych.

Jak mówi ekspert z firmy Never: „Markizy i rolety okienne przeżywają w dzisiejszych czasach renesans. W dużej mierze spowodowane jest to globalnym ociepleniem, z którego skutkami muszą sobie radzić zarówno ludzie, jak i nasze domy”.

Z racji, iż poddasza wieńczą najwyższe kondygnacje budynków, narażone są one na spore obciążenia temperaturowe i słoneczne. Montowanie rolet dachowych jest więc w pełni uzasadnionym i potrzebnym trendem w nowoczesnym budownictwie.

Zalety rolet dachowych

Noc w nadmiernie nagrzanym pomieszczeniu nie jest niczym przyjemnym i sen w takich warunkach na dłuższą metę może być szkodliwy dla zdrowia. Nic dziwnego więc, że rolety dachowe cieszą się sporą popularnością. Wśród największych zalet tego rozwiązania wymienia się to, że:

  • chronią przed promieniami słonecznymi – większość rolet wykonana jest z materiału, który skutecznie radzi sobie w konfrontacji ze słońcem. Dzięki temu większość promieni zostaje zatrzymana już przy samym oknie,
  • zapobiegają przegrzaniu mieszkania – nie ma chyba lepszego domowego sposobu na upały jak zasłanianie okien. Zastosowanie rolet dachowych będzie nie tylko skutecznym, ale też i eleganckim sposobem walki z gorącem,
  • zmniejszają rachunki za ogrzewanie – nie są to oczywiście ogromne kwoty i raczej nie powinno się demontować pieców z powodu założenia rolet. Tworzą one jednak przyzwoitą dodatkową barierę pomiędzy wnętrzem a chłodnym powietrzem na zewnątrz. W dłuższej perspektywie czasu z pewnością może być to odczuwalne dla kieszeni.
  • mogą pełnić funkcję ozdobną – rodzajów, kolorów i wzorów rolet dachowych jest na rynku bardzo dużo. Zastosowanie ich jako dodatkowej ozdoby, elementu, który wyróżnia się w aranżacji wnętrza, jest często stosowanym zabiegiem przez projektantów.

Jeśli zatem masz okno dachowe, warto rozważyć jego osłonięcie przy pomocy specjalnej rolety.

śr. ocena 5 / głosów 1