Sadzonki borówki amerykańskiej. Gdzie ich szukać?

Borówka amerykańska daje pyszne owoce, bogate w wartości odżywcze. Owoce borówki wysokiej posiadają dużo witamin, cukrów, kwasów mineralnych i soli oraz pektyn. Dobrze wpływają na wzrok i pomagają w leczeniu biegunek. Można je spożywać zarówno na surowo, jako owoc do deserów oraz na przetwory. Jakie jeszcze właściwości ma borówka amerykańska i gdzie szukać jej sadzonek?

Borówka amerykańska

Borówka amerykańska – krzew o smacznych owocach

Borówka amerykańska zwana również borówką wysoką to krzew z rodziny wrzosowatych. Jego wysokość sięga do 2,5 metrów. Krzewy te są w większości odporne na choroby oraz szkodniki.

Ma silne pędy rozgałęziające się w szczytowych partiach a kwiaty zebrane w grona. Borówka amerykańska kwitnie od kwietnia do maja, jest zapylana przez trzmiele i pszczoły. Owoce natomiast dojrzewają od połowy lata do września, października,  w zależności od odmiany – informuje  nasz rozmówca reprezentujący Gospodarstwo Ogrodnicze Szetyńscy, które jest producentem borówki amerykańskiej w różnych odmianach, m.in. Duke, Chanticleer, Earliblue, Hannah’s Choice, Spartan, Patriot, Toro, Chandler, Bluegold, Bluecrop i inne.

Owoce borówki są niebieskie i posiadają w środku jasny zielonkawobiały miąższ. Owoce tego krzewu dojrzewają nierównomiernie. Borówka amerykańska ma nie tylko smaczne owoce, ale również dużo wartości odżywczych, które dobrze wpływają na wzrok, pomagają w leczeniu biegunek i opóźniają procesy starzenia. Owoce zawierają witaminę C, antocyjany i dużo pektyn, które regulują poziom cholesterolu i wchłaniają substancje toksyczne. Krzewy borówki amerykańskiej wymagają kwaśnej gleby o pH 3,5 – 4 i większym. Najlepsze są gleby próchniczne z  kwaśnym odczynem, które są przepuszczalne oraz dobrze odprowadzają wodę. System korzeniowy borówki jest płytki  dlatego ważne jest regularne podlewanie krzewów. Borówka amerykańska jest odporna na niskie temperatury, wytrzymuje mrozy do -25 stopni.

Gdzie kupić sadzonki borówki amerykańskiej?

Sprzedaż sadzonek tej rośliny cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Sadzonki borówki amerykańskiej najlepiej jest kupić w sprawdzonej szkółce drzew i krzewów ozdobnych i w gospodarstwach ogrodniczych. Daje nam to gwarancję, że nabędziemy zdrowe rośliny.  Można kupić je stacjonarnie lub w sklepach internetowych. Sadzonki borówki oferowane do sprzedaży to zazwyczaj rośliny dwuletnie, które mają dobrze rozwinięty system korzeniowy, łatwo się przyjmują a zaczynają owocować w następnym roku. Rośliny rozmnażane są z sadzonek zielnych – wegetatywnie i sprzedawane są w multiplatach tzw. wielodoniczkach ( materiał do dalszej produkcji) i doniczkach o zrónicowanej wielkości. Przeznaczone są zarówno do uprawy towarowej, jak i amatorskiej, na plantacje lub do przydomowych ogródków. Producenci borówek w sprawdzonych szkółkach zawsze udzielają fachowych porad przy zakładaniu plantacji i pielęgnacji krzewów.

śr. ocena 5 / głosów 1