Ubezpieczenie po zalaniu – sporządzanie dokumentacji do odszkodowania

Powódź, oberwanie chmury, nieumyślna wina sąsiada lub awaria instalacji wodnej to zdecydowanie najczęstsze przyczyny zalania domu oraz mieszkania. Problem zaczyna dotyczyć niemal każdego z nas, bo zmieniający się klimat i nawiedzające Polskę ulewy, burze i tornada sieją ogromne spustoszenie na terenie naszych posesji. Jak postępować po zalaniu i jak szybko pozbyć się zaistniałych szkód?

Ubezpieczenie po zalaniu

Zalanie i co dalej?

Staramy się chronić swoją własność, wykupując dobrowolne ubezpieczenie domu lub mieszkania, co jest jednym z najlepszych sposobów na zabezpieczenie się przed ewentualnym zalaniem. Niestety w momencie, gdy dojdzie do szkody, nie zawsze wiemy, jak postępować i tym samym możemy popełnić błędy wpływające na dalszą współpracę z ubezpieczycielem.

Aby uniknąć stresu, kłopotów oraz przedłużającego się czasu oczekiwania na odszkodowanie, warto dowiedzieć się, jak postępować tuż po zalaniu oraz kiedy możemy przystąpić do naprawiania zaistniałych szkód.

Sporządzenie dokumentacji do odszkodowania

Ostateczna ocena zaistniałej szkody należy zawsze do rzeczoznawcy, jednak tuż po jej powstaniu trzeba we właściwy sposób udokumentować zaistniałą sytuację, aby móc otrzymać ubezpieczenie po zalaniu.

Zalanie mieszkania lub domu, niezależnie od przyczyny, wymaga właściwego postępowania. Sporządzona dokumentacja musi odzwierciedlać stan faktyczny i uwidaczniać wszystkie zaistniałe szkody, bo tylko wówczas możliwe jest uzyskanie odszkodowania, które pokryje koszty remontu – wyjaśnia ekspert z firmy MerMar zajmującej się kompleksowym usuwaniem szkód po zalaniach, pożarach oraz powodziach.

Jak sporządzić dokumentację po zalaniu?

Dokumentację sporządza się zawsze przed uprzątnięciem wody, aby obraz zniszczeń był zgodny ze stanem w momencie wystąpienia zalania. W tym celu najlepiej wykonać zdjęcia oraz filmy, na których dokładnie widać, jak wyglądają zalane pomieszczenia. Trzeba pamiętać o tym, aby dokumentacja fotograficzna lub video była jak najlepszej jakości.

Znaczącą pomocą może okazać się skorzystanie z usług firmy, zapewniającej kompleksową pomoc po zalaniu nie tylko pod względem osuszania pomieszczeń, ale także sporządzania fachowej dokumentacji. Wówczas mamy pewność, że cały proces będzie przeprowadzony w profesjonalny i zgodny z oczekiwaniami ubezpieczyciela sposób.

Co więcej, profesjonalne firmy oferują załatwienie także innych formalności, wspierają osoby poszkodowane podczas kontaktu z firmą ubezpieczeniową oraz zapewniają możliwość bezpośredniego rozliczenia z ubezpieczycielem, więc poszkodowany nie musi regulować żadnych rachunków i np. zapożyczać się, aby zapłacić za usunięcie szkody, zanim jeszcze otrzyma pieniądze z ubezpieczenia.

śr. ocena 5 / głosów 1