Zakup mieszkania od dewelopera. Metody finansowania

Nowe mieszkanie jest marzeniem większości małżeństw na tzw. dorobku, a także osób, które mają ustalony status zawodowy i osobisty. Najczęściej zwracają się one w kierunku ofert deweloperów, którzy proponują nowoczesne i atrakcyjnie usytuowane lokale w wielu wariantach do wyboru. Zakup takiego mieszkania nie zawsze jest możliwy za gotówkę. Można jednak skorzystać z innych opcji finansowania.

Zakup mieszkania od dewelopera

Koszt zakupu mieszkania a możliwości finansowe

Mieszkania deweloperskie stanowią obecnie ciekawą i zazwyczaj stale dostępną ofertę lokali. Praktycznie przez większość miesięcy w roku są realizowane jakieś inwestycje w niemal każdy mieście Polski. Planowanie zakupu takiej nieruchomości jest decyzją, której nie podejmuje się z dnia na dzień. Dlatego większość potencjalnych klientów przygotowuje się do niej finansowo. Możliwość zakupu lokalu zależy ich statusu materialnego czy sytuacji zawodowej i rodzinnej. Dla jednych osób zakup dwupokojowego lokum w cenie około 300 tysięcy złotych nie jest żadnym problemem, a wymaganą kwotę mogą po prostu wypłacić z konta. Inni, zwłaszcza liczebniejsze rodziny, które poszukują kilkupokojowych lokali, muszą poszukać wsparcia w postaci zewnętrznych źródeł finansowania zakupu mieszkania.

Kredyt mieszkaniowy ze wsparciem dewelopera

Jedną z najprostszych i najbardziej oczywistych form finansowania zakupu nieruchomości jest bankowy kredyt mieszkaniowy. Aby go otrzymać, trzeba wykazać się stałymi dochodami w określonej wysokości. Niezbędna jest też pozytywna historia kredytowa, co oznacza, że potencjalny klient nie zalega (lub nie zalegał w przeszłości) ze spłatami rat. Weryfikację przeprowadza bank, dlatego do wniosku warto dołączyć jak najwięcej dokumentów, które będą świadczyć na korzyść kredytobiorcy. Firmy takie jak biuro deweloperskie Loker z Rumi w okolicach Trójmiasta, współpracują z doradcami finansowymi i bankami. Dzięki temu osoba zainteresowana zakupem mieszkania może uzyskać pomoc w otrzymaniu atrakcyjnego kredytu hipotecznego.

Inną opcją jest ta przygotowana dla młodych małżeństw. Poza uzyskaniem kredytu bankowego w określonej wysokości mogą one również uzyskać dofinansowanie w ramach rządowego programu.

Jak korzystniej spłacać kredyty?

Pomysł zakupu mieszkania deweloperskiego na kredyt nie dla każdego jest atrakcyjny. Zaciągnięcie zobowiązania w wysokości kilkuset tysięcy złotych stanowi duże obciążenie przez wiele lat. Dlatego podczas starań o kredyt warto poszukać możliwości spłacania go taniej lub na korzystniejszych warunkach. Jedną z opcji, która może obniżyć miesięcznych rat lub skrócić czas spłaty jest wyższy wkład własny. Jeśli klient dysponuje oszczędnościami lokując w mieszkaniu kwotę w wysokości o 5-10% jego wartości więcej niż wymagana kwota minimalna, może uzyskać niższe oprocentowanie.

Innym rozwiązaniem jest przeznaczenie części pieniędzy na lokatę, która „zarobi” na bankowe odsetki. Ciekawym i jednocześnie popularnym pomysłem jest zakup większego mieszkania na kredyt, a następnie wynajęcie jednego czy dwóch pokoi. Współlokatorzy w okresie wynajmu będą finansować raty. Ta opcja jest szczególnie atrakcyjna w przypadku młodych osób, które np. studiują w innym mieście.

śr. ocena 5 / głosów 1