Zdrowa kaszka dla niemowlaka. Jaka powinna być?

Kaszki to zdrowe uzupełnienie diety małego dziecka. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby jedli je również dorośli! Dlaczego maluchy i rodzice tak uwielbiają kaszki? Jak w natłoku produktów dla dzieci znaleźć te prawdziwie wartościowe? Bierzemy dziś pod lupę kaszki dla niemowląt. Dowiedz się, jaka powinna być idealna kaszka dla Twojego szkraba, a także na co zwracać uwagę w czasie zakupów.

Kaszki dla dzieci

Zdrowa kaszka dla niemowlaka – bogactwo składników odżywczych

Niemowlak bardzo intensywnie się rozwija. Każdy jego narząd i układ potrzebuje dużo składników mineralnych, aby prawidłowo się rozwijać i coraz sprawniej działać. Dlatego kaszka dla niemowlaka powinna być produkowana z wartościowych surowców.

Do takich zaliczają się m.in.: gryka, tapioka, semolina, kasza jaglana, orkisz. Im mniej przetworzone ziarna zbóż, tym więcej cennych składników zachowają! Należy więc zwrócić uwagę na to, czy mąka w składzie kaszki dla niemowlaka jest pełnoziarnista.

Rafinowanie ziaren pozbawia ich osłonki, w której kryje się większość składników mineralnych – mówi specjalistka ze sklepu online Słoneczko. – Oznacza to, że jeśli chcemy podawać dziecku kaszkę ryżową, należy wybierać taką z mąką ryżową pełnoziarnistą. Białe, oczyszczone ziarna ryżu dostarczą maluchowi dużo energii w postaci węglowodanów, ale niestety niewiele składników sprzyjających wzrostowi i rozwojowi.

Warto zwrócić uwagę na to, czy ziarna wykorzystane w kaszce dla niemowlaka powstają z upraw ekologicznych i bio. Nie będą one zanieczyszczone pestycydami, preparatami owadobójczymi ani nawozami sztucznymi. Choć plon takich roślin jest mniej imponujący, wymagają więcej troski, a przez to cena wyższa, mamy pewność, że zboże w kaszce zawiera tylko to, co umieściła w nim natura.

Kaszki dla dzieci o specjalnych potrzebach dietetycznych

Jeśli Twój niemowlak jest alergikiem albo musi przestrzegać diety bezglutenowej, wybieraj tylko sprawdzone, przebadane i odpowiednio oznakowane kaszki. Przykładem kaszki bezglutenowej dla niemowląt od czwartego miesiąca życia mogą być bio kaszki nominal z witaminą B1 Alce Nero. Jej bardzo delikatna konsystencja sprawia, że nawet maluszki od czwartego do szóstego miesiąca życia mogą ją jeść (po konsultacji z pediatrą). Ryż w tym produkcie jest certyfikowanym składnikiem ekologicznym, a z natury nie zawiera glutenu.

Nawet dziecko bez alergii pokarmowych może być bardzo wymagające pod względem diety. Jedne kaszki będzie kochać, a na widok innych skrzywi się i rozpłacze. Dlatego warto podawać dziecku różne kaszki i sprawdzać, które z nich lubi. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby łączyć je i tym sposobem przemycać nieco bardziej urozmaicone składniki czy nowe smaki.

Kaszki bez glutenu dla dzieci mają jeszcze jedną ogromną zaletę – można je wzbogacać tak, jak tylko podpowiada Ci fantazja! Dodawaj więc owoce, soki, dżemy, syropy… kaszka może codziennie smakować inaczej i codziennie pysznie!

śr. ocena 5 / głosów 1