Baterie do umywalki – jaką wybrać?

W dzisiejszych czasach aranżacja łazienki bywa prawdziwym wyzwaniem, wszystkie elementy muszą idealnie do siebie pasować, by stworzyć klimat, atmosferę, a przede wszystkim być dobrane tak, by były funkcjonalne. Sprawę dodatkowo utrudnia fakt, że na rynku dostępne są setki modeli armatury czy sprzętów łazienkowych. Często więc dobranie pasujących do siebie elementów, które dodatkowo trafią w nasze gusta wydaje się być bardzo trudne. Tyczy się to tak ceramiki, urządzeń sanitarnych, jak i dodatków. Bardzo ważnym elementem w każdej łazience są baterie nad umywalką – nie tylko wpływają na ogólny wystrój wnętrza, potrafią być też bardzo funkcjonalne. Jak więc wybrać baterię umywalkową, która idealnie sprawdzi się w waszej łazience?

łazienka

Na co zwrócić uwagę?

Zastanawiając się nad doborem baterii umywalkowej, należy rozpatrzeć dwie podstawowe kwestie – będą to oczywiście wygląd i funkcjonalność. Samo jej dopasowanie i wybór modelu, w największej mierze  zależy on naszego gustu i stylu w jakim urządzamy łazienkę, jednak nie wolno zapominać o dopasowaniu. Przede wszystkim bateria musi być dostosowana do umywalki, w tym przypadku pierwszym wyznacznikiem będzie jej wielkość – jednak w sklepach  znajdziecie produkty w praktycznie każdym kształcie i rozmiarze.

Jeżeli chodzi o model, to wybierać możemy z dwóch opcji, baterii stojących, czyli takich, które umieszczone są na zlewie oraz baterii ściennych – umieszczone na ścianie nad zlewem, charakteryzują się dłuższą wylewką (długość wypływającego strumienia wody).

Kolejne na co warto zwrócić uwagę to zawór –  możemy zdecydować się na standardowe kurki lub coraz popularniejszy ostatnio mieszacz. Pod względem funkcjonalności, to drugie rozwiązanie wydaje się o wiele lepsze, mamy bowiem dużo lepszą kontrolę nad temperaturą wody w naszym kranie.

Dobrze będzie też zastanowić się nad dodatkowymi opcjami – jedną z nich jest perlator, czyli niewielka siatka zamontowana na końcu kranu. Jej zadaniem jest napowietrzanie wody, dzięki czemu zużywamy jej o wiele mniej, a strumień wciąż jest mocny.

Jak już wspominaliśmy, nie wolno zapominać o funkcjonalności – bardzo ważne będzie bowiem to, czy daną baterię łatwo będzie utrzymać w czystości. Będzie ona miała ciągły kontakt z twardą wodą, przez co może pozostawać na niej brzydki osad. Dodatkowym problemem mogą być ślady palców czy tłuste plamy.

Nie zapominaj o jakości

W przypadku każdego chyba sprzętu bardzo ważna jest jakość jego wykonania, tego rodzaju sprzęt ma nam posłużyć przez co najmniej kilka lat, dlatego tak ważne jest, by zachował on sprawność jak najdłużej. Duże znaczenie ma więc wybór odpowiedniego producenta. Trzeba pamiętać, że bateria składa się z wielu elementów, które zużywają się w różnym czasie, dlatego warto sprawdzić czy gwarancja obejmuje także wewnętrzne elementy, takie jak głowice czy przełączniki.

MS
Więcej na: defra.pl.