Budowa narzędzi pneumatycznych

Termin „narzędzia pneumatyczne” powszechnie kojarzy się z wykorzystywanymi w robotach budowlanych młotami pneumatycznymi. Jednak w kategorii ten znajdziemy szeroką gamę urządzeń, które stanowią obecnie bardzo atrakcyjną alternatywę dla dość jeszcze powszechnie wykorzystywanych elektronarzędzi. Choć korzystanie z nich wymaga zainwestowania w specjalną instalację sprężonego powietrza lub posiadania mobilnego sprężarki, to wydatki te owocują w późniejszym czasie mniejszymi kosztami eksploatacji i konserwacji narzędzi. Oto kilka faktów na temat budowy tego rodzaju sprzętów.

narzedzia pneumatyczne

Jak zbudowane są narzędzia pneumatyczne?

Istotną zaletą narzędzi pneumatycznych jest ich bardzo prosta budowa, która sprawia, że urządzenia te są mało awaryjne i znacznie prostsze w konserwacji oraz naprawie. Prosta konstrukcja nie oznacza jednak, że narzędzia te nie wymagają odpowiedniej obsługi – znajomość zasad ich użytkowania pozwala wydłużyć ich żywotność nawet pięciokrotnie.

Sercem narzędzi pneumatycznych jest silnik napędowy – najczęściej stosowane są silniki łopatkowe oraz turbinowe. Zamontowane one są na wrzecionach, które przenoszą energię na element ruchomy narzędzia, np. wiertło w wiertarce. W przypadku, gdy element ruchomy obraca się w innej płaszczyźnie, niż silnik – jak w przypadku szlifierek kątowych – stosowane są przekładne. Aby silnik mógł pracować, musi do niego zostać doprowadzone sprężone powietrze – służy do tego specjalny zawór, który otwiera i zamyka dopływ gazu.

Istotną różnicę między silnikami łopatkowymi a turbinowymi stanowi fakt, że te pierwsze wymagają smarowania – dlatego instalacje obsługujące narzędzia wyposażone w ten rodzaj silników powinny posiadać specjalne mechanizmy smarujące, które dozują odpowiednią ilość smaru do danego urządzenia. W przypadku silników turbinowych elementy ruchome nie stykają się ze sobą, dlatego jedyne, czego urządzenie potrzebuje do pracy, to dopływ czystego i suchego powietrza.

Niezależnie od rodzaju zastosowanego silnika, narzędzia pneumatyczne charakteryzują się niską awaryjnością, bardzo dużą mocą przy niewielkich rozmiarach, natychmiastowym rozruchem i zatrzymaniem pracy, a także bezpieczeństwem – urządzenia tego typu nie powodują iskrzenia, co czyni z nich idealny sprzęt do pracy w warunkach sprzyjających zapłonowi, np. przy montażu instalacji gazowych. Szeroki wybór narzędzi pneumatycznych znajdziemy w ofercie firmy Mechanizacja, dystrybutora urządzeń marek takich jak Stanley, Enerpac i Chicago Pneumatic.