Charakterystyka i kompozycja dachówek betonowych

Najczęściej stosowanymi pokryciami dachowymi są dachówki betonowe, ceramiczne oraz blachodachówki. Jakie są ich wady i zalety? Które okażą się najodpowiedniejsze przy budowie domu jednorodzinnego? Poniżej krótka charakterystyka każdej z nich.

dachowki betonowe

Dachówka betonowa

Dachówki betonowe cechują się dużą wytrzymałością – ich trwałość szacuje się na ok. 70 lat. Są ekologiczne i odporne na czynniki zewnętrzne – nie straszne im nawet mocne gradobicia, a dzięki swojej izolacji akustycznej głośność dźwięków dochodzących z zewnątrz zmniejszona jest o połowę – wyjaśnia ekspert z firmy Dachlux, która od 15 lat działa w branży dekarskiej podpowiadając, jakie pokrycia dachowe wybrać zarówno inwestorom budowlanym, jak i klientom indywidualnym. Dachówki betonowe produkowane są z piasku, cementu portlandzkiego i pigmentów, a po sezonowaniu w specjalnych komorach są malowane farbą akrylową na różne kolory.

Dachówka ceramiczna

Dachówkę ceramiczną wytwarza się z gliny ceglarskiej, która jest odporna na wszelkie warunki pogodowe. Duża masa tego materiału sprawia, że doskonale nadaje się na pokrycie dachowe domów górskich, które są narażone na silne wiatry oraz zalegający śnieg. O jej wytrzymałości świadczą również gwarancje udzielane przez producentów – jest to ok. 50 lat. Podobnie jak dachówka betonowa świetnie tłumi hałasy dochodzące podczas opadów atmosferycznych, dlatego są polecane w przypadku intensywnie eksploatowanych poddaszy użytkowych. Dachówki ceramiczne o małym formacie można zastosować na dachach o skomplikowanym kształcie, natomiast wielkoformatowe są rozwiązaniem przy prostych dachach dwuspadowych. Minusem tego materiału jest jednak jego cena – jest to najdroższe spośród charakteryzowanych pokryć dachowych.

Blachodachówka

Dachówka betonowa i ceramiczna należą do pokryć ciężkich, w przeciwieństwie do blachodachówki, która składa się z dużych płatów blachy nachodzących na siebie. Lekkie pokrycie jest podatne na zmiany temperatury i porywiste wiatry. Jej powierzchnia jest podatna na zarysowania, co może doprowadzić do korozji. Blachodachówka jest również wymagająca, jeżeli chodzi o jej zamontowanie, ponieważ wymaga obecności kilku osób ze względu na konieczność przenoszenia płatów blachy na dach, a jej układanie jest uzależnione od pogody. Mimo tych niedogodności blachodachówka cieszy się stale rosnącą popularnością. Jest produktem uniwersalnym, który może być stosowany na wszystkich dachach o kącie nachylenia powyżej 9°. Największą jej zaletą, która przyciąga klientów jest jej niska cena i ekonomiczne koszty montażu wynikające z niewielkiej masy blachy.