Charakterystyka kontenerów wykorzystywanych jako zaplecze techniczne

Kontenery wykorzystywane jako zaplecze techniczne na placach budowy, w przedsiębiorstwach związanych z przemysłem i handlem już od dawna kojarzą nam się niemalże wyłącznie z charakterystycznymi kontenerami modułowymi dostosowanymi do norm ISO. Korzystają z nich również mniejsze firmy z wielu branż, a nawet osoby prywatne. Czym jest zaplecze techniczne – to oczywiście kwestia indywidualna. Temat postaramy się przybliżyć, przyglądając się placom budowy.

Kontenery modułowe wykorzystywane jako zaplecza techniczne

Fenomen kontenerów modułowych – zamysł rozwiązania

Kontenery modułowe, nazywane inaczej kontenerami systemowymi, to mobilne obiekty o zunifikowanych wymiarach, które mogą funkcjonować samodzielnie lub być łączone w moduły – stąd ich nazwa. Przyjrzyjmy się tematowi, koncentrując się na zapleczach technicznych na placach budowy. Kontenery modułowe są najczęściej wykorzystywane jako magazyny, zaplecza socjalne, sanitarne, biura, szatnie, czy stróżówki. Na niewielkim placu budowy, na przykład placu budowy domu jednorodzinnego, pracownikom w zupełności wystarczy właściwe zaplecze socjalne i sanitarne oraz magazyn. W praktyce wygląda to tak: zakładając, że w zespole pracuje kilka osób, a na placu budowy nie wykonuje się skomplikowanych prac biurowych, w tzw. kontenerze socjalnym pracownicy mogą się przebrać, zostawić swoje rzeczy i tam też swobodnie można przejrzeć projekty, czy wypełnić dziennik budowy. Nie jest więc potrzebny osobny kontener biurowy i kontener będący osobną szatnią – rzadko też przy takich budowach inwestuje się w stróżówkę. Inaczej będzie w przypadku budowy znacznie większego obiektu: zapleczem dla pracowników będzie zespół połączonych ze sobą kontenerów socjalnych, zaplecze typowo sanitarne będzie składało się z kilku połączonych kontenerów sanitarnych, na placu budowy pojawi się biuro z kontenerów modułowych itd. Dzięki możliwości dowolnego łączenia i zestawiania kontenerów (zarówno w pionie, jak i w poziomie), które pełnią różne funkcje, tworzymy kompleksowe zaplecze techniczne.

Konstrukcja kontenerów modułowych – prostota i funkcjonalność

Konstrukcja nośna wszystkich kontenerów modułowych wykonana jest zasadniczo z zespawanych profili stalowych. By dokładniej omówić pozostałe elementy konstrukcji kontenerów systemowych, przyjrzymy się konkretnie kontenerom biurowym – opowiadają nam o nich specjaliści z firmy S2M Polska ze Strykowa pod Łodzią. Do konstrukcji nośnej przykładowego kontenera przymocowane są:

  • podłoga wykonana na przykład z płyty betonowo-wiórowej, z termoizolacją z wełny mineralnej lub pianki poliuretanowej, z wykładziną podłogową,
  • ściany, których obudowę zewnętrzną stanowi profilowana, ocynkowana i powlekana blacha, z termoizolacją z wełny mineralnej, pianki poliuretanowej, czy wełny szklanej, z obudową wewnętrzną np. z płyt gipsowo-kartonowych powlekanych blachą, czy ocynkowanej blachy stalowej,
  • dach z płyty wiórowej, z termoizolacją z wełny mineralnej lub pianki poliuretanowej, z pokryciem z ocynkowanej blachy stalowej.

To przykład rozwiązania dla kontenera biurowego – jak łatwo możemy się domyślić, kontenery sanitarne będą różniły się wewnętrznymi obudowami, w kontenerach magazynowych nie będzie nam potrzebna termoizolacja i wykładzina podłogowa itd.

Podobnie jest ze stolarką, instalacjami, a także wyposażeniem. W kontenerach montowane są drzwi, okna (w tym tzw. okna sanitarne), szklane przeszklenia, ścianki działowe. Do kontenerów prowadzona jest instalacja elektryczna, instalacja wodna, możemy postawić na ogrzewanie i klimatyzację. Ot cały fenomen kontenerów modułowych, które wykorzystywane są jako zaplecze techniczne przeróżnych inwestycji i firm.

śr. ocena 5 / głosów 1