Co warto wiedzieć o montażu rusztowań?

Rusztowanie to niezbędne narzędzie pracy ekip budowlanych, bez którego niemożliwe byłoby budowanie oraz wykańczanie elewacji wysokich budynków. Rusztowania odgrywają niezwykle istotną rolę w praktycznie każdym procesie budowlanym. Aby jednak właściwie spełniały swoją funkcję oraz były bezpieczne w użytkowaniu, niezbędny jest ich prawidłowy montaż. Jak więc zamontować je tak, aby dobrze nam służyły?

budowa-rusztowan

Montaż rusztowań – czynności wstępne

Na wstępie należy zaznaczyć, że montażem rusztowań może zajmować się tylko osoba mająca odpowiednie kwalifikacje. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku ich przebudowy oraz demontażu. Zanim przystąpimy więc do montowania rusztowań, powinniśmy zapewnić sobie nadzór wykwalifikowanej osoby – takie osoby znajdziemy w wyspecjalizowanych firmach zajmujących się sprzedażą i wynajmem rusztowań, takich jak działająca we Wrocławiu firma Euro Rusztowania.

W pierwszej kolejności należy dokładnie sprawdzić podłoże, na którym stanie rusztowanie. Warto bowiem pamiętać, że podłoże musi mieć odpowiednią nośność, która pozwoli mu utrzymać ciężar całej konstrukcji oraz sił pionowych, które na niej występują w trakcie prowadzenia prac. Ustawiając rusztowanie należy sprawdzić także wypoziomowanie gruntu, a przy montażu rusztowania kierować się ściśle do zaleceń jego producenta. Należy także sprawdzić, czy wszystkie elementy są we właściwym stanie technicznym i jeśli którykolwiek z nich jest uszkodzony, zastąpić go nowym elementem, pozbawionym wad. W szczególności dotyczy to elementów noszących ślady korozji, ram nośnych z widocznymi uszkodzeniami, pomostów stalowych z uszkodzonymi zaczepami i innych elementów noszących widoczne uszkodzenia.

Transport oraz przechowywanie rusztowania

Decydując się na dłuższe przechowywanie złożonego rusztowania, należy pamiętać o dokładnym zabezpieczaniu poszczególnych jego elementów przed oddziaływaniem na nie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Wszystkie części rusztowania, które w trakcie trwania prac budowlanych będą przechowywane na otwartej przestrzeni na placu budowy, powinny zostać odpowiednio zabezpieczone przed deszczem, słońcem oraz niskimi i wysokimi temperaturami. Czynniki te mogą bowiem znacząco wpływać na niszczenie oraz zmiany właściwości poszczególnych elementów.

Przed montażem rusztowania dawno nieużywanego i w trakcie trwania prac montażowych również niezbędne jest dokładne obejrzenie oraz zapoznanie się ze stanem poszczególnych elementów. Tylko niezniszczone części rusztowania gwarantują trwałość oraz bezpieczeństwo całej konstrukcji. Rusztowanie po złożeniu może być także transportowane, dzięki czemu można je z powodzeniem przewozić z budowy na budowę i wielokrotnie używać.

śr. ocena 5 / głosów 5