Czy nowe mieszkanie może być tanie? Od czego zależy cena czterech kątów?

Nowe mieszkania od dewelopera nie zawsze muszą być drogie. Choć na ogół takie inwestycje kojarzą się z nowoczesnym budownictwem i wysokimi cenami, często można znaleźć korzystną okazję. Deweloperzy sprzedający ostatnie lokale oferują przeceny, a inwestycje dopiero powstające także mogą być tańsze. Gdzie szukać takich mieszkań i od czego zależy ich cena? Oto kilka praktycznych wskazówek!

Nowe mieszkanie od dewelopera

Cena mieszkania a jego lokalizacja i widok za oknem

Aktualne ceny mieszkań mogą się różnić w zależności od widoku za oknem oraz lokalizacji nieruchomości. Z tego powodu koszt nowej inwestycji położonej w mało pożądanej lokalizacji może być niższy niż mieszkanie wtórne ulokowane w centrum miast lub zabytkowej kamienicy. Naturalnie ceny zależą także od warunków komunikacyjnych, obecności sklepów oraz obiektów użyteczności publicznej.

W celu zakupu korzystnego cenowo mieszkania od dewelopera warto przeglądać oferty budynków, które jeszcze nie powstały. Kolejną okazją są ostatnie lokale, które jeszcze nie zostały zarezerwowane. Na cenę ma także wpływ kondygnacja mieszkania oraz stan wykończenia konkretnej nieruchomości.

Wielkość mieszkania a jego cena

Metraż lokalu mieszkalnego jest parametrem, który często decyduje o jego cenie. Najbardziej popularne są nieruchomości o powierzchni około 30-60 metrów kwadratowych.

Takie mieszkania bywają z reguły droższe i bardzo rozchwytywane. Duże lokale mają na ogół nieco niższą cenę za metr i są rzadziej nabywane – wyjaśnia przedstawiciel firmy GRAZ DEWELOPER ze Szczecina.

Kupując dobrze usytuowane mieszkanie z rynku wtórnego, które jest kompletnie wyposażone w drogie meble i sprzęty – cena naturalnie będzie wyższa niż pusty lokal od dewelopera z gładziami i parapetami.

Cena za metr kwadratowy mieszkania, a województwo i miasto

Zarówno mieszkania z rynku wtórnego jak i pierwotnego położone w miastach wojewódzkich mają wysoką cenę. Taka sama sytuacja dotyczy innych miejscowości o dużej liczbie mieszkańców. Jest to spowodowane szerokimi możliwościami rozwoju w takich okolicach oraz dużą chęcią migracji w celach zdobycia większych zarobków.

Koszty remontu mieszkań z rynku wtórnego

Kolejną sprawą decydującą o tym, że czasami nowe mieszkania są tańsze, jest kwestia kosztownego remontu. Używane lokale mieszkalne pomimo niskiej ceny, wymagają często renowacji, dostosowywania ich do indywidualnych oczekiwań oraz praktycznego umeblowania. Warto więc przed zakupem wziąć pod uwagę także i te parametry, które w końcowym efekcie mogą zaważyć na ostatecznym koszcie nabycia satysfakcjonującej nieruchomości.

śr. ocena 0 / głosów 0