Czy zakup własnych maszyn budowlanych nam się opłaca?

Od długiego już czasu obserwujemy, że poza firmami, które oferują sprzedaż maszyn budowlanych, na rynku funkcjonują także przedsiębiorstwa, które oferują wynajem maszyn. Przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają działanie na rynku i nie mają odpowiednich możliwości finansowych, mają tylko jedną opcję: wynajem sprzętu. A czy firmom z odpowiednim kapitałem opłaca się zakup maszyn budowlanych na własność? Sprawdźmy.

maszyny-budowlane

Zalety zakupu maszyn budowlanych

Zakup maszyn budowlanych, zwłaszcza nowych, to niemały wydatek, dlatego często jest to dla przedsiębiorców trudna decyzja. Zastanawiamy się, czy może bardziej opłaci nam się jednak inna inwestycja? A może lepiej zostawić większą gotówkę na firmowym koncie na wypadek, gdyby potrzebny był pilny, większy wydatek. Zakup maszyn budowlanych ma wiele zalet. Po pierwsze ułatwia działanie na rynku budowlanym, często umożliwiając poszerzenie zakresu świadczonych usług. Możemy dokładnie rozplanować sobie prace, ponieważ mamy pewność, jakimi urządzeniami dysponujemy – zawsze.

Kiedy dysponujemy własną flotą maszyn budowlanych i narzędzi, często możemy dzięki temu podjąć się wielu zleceń jednocześnie – mówi nam przedstawiciel firmy XCMGEUROPA z Warszawy. – Możemy też startować w przetargach, w których jednym z wymogów jest posiadanie własnych maszyn budowlanych, a dotyczy to nie tylko potężnych inwestycji. Kiedy dokonujemy zakupu własnego sprzętu, wzrasta też kapitał naszego przedsiębiorstwa, a majątek z kolei to zabezpieczenie prowadzonej działalności gospodarczej i gwarancja bezpieczeństwa.

Jak bezpiecznie kupować maszyny budowlane?

Oczywiste jest, że najlepiej i najbezpieczniej jest kupować nowe maszyny budowlane od sprawdzonego dystrybutora. Z zakupem sprzętu używanego jest tak samo, jak zakupem używanego samochodu. Choć staramy się ocenić stopień zużycia maszyn, przyglądamy się, jak wygląda sprzęt, chcemy go wcześniej przetestować, analizujemy dokumentację, zawsze może się okazać, że trafiliśmy na nieuczciwego sprzedawcę, który w jakiś sposób ukryje wady sprzętu. Przy zakupie nowych maszyn budowlanych nie ma ryzyka, że kupimy niesprawny sprzęt. Nowe maszyny to zawsze lepsza lub unowocześniona automatyzacja i mniejsza zawodność, a do tego gwarancja jakości.

Przed zakupem maszyn budowlanych warto sprawdzić, czy być może mamy możliwość postarać się o unijną dotację. Szukajmy wśród dotacji na rozwój i modernizację przedsiębiorstw. By sięgnąć po dotację, musimy – jako przedsiębiorstwo – spełniać sporo warunków, dopełnić mnóstwa formalności, ale zwykle naprawdę warto to zrobić. Tak samo, jak warto kupić własne maszyny budowlane, by móc rozwijać firmę i przyjmować coraz więcej ciekawych zleceń.

śr. ocena 5 / głosów 5