Czym charakteryzują się domy kanadyjskie?

Drewniane domy szkieletowe inaczej nazywane kanadyjskimi zdobywają coraz większą popularność w naszym kraju. Coraz więcej inwestorów decyduje się na ich budowę. Nic dziwnego domy tego typu wyróżniają się wieloma zaletami. Wbrew panującemu jeszcze przekonaniu, murowane domy nie są bowiem ani bardziej bezpieczne, ani trwalsze od domów drewnianych.

Domy kanadyjskie – ekonomiczne i ekologiczne

Budowa domu szkieletowego, bez względu na to, czy decydujemy się na całoroczny, czy też sezonowy, stanowi ekologiczne rozwiązanie. Domy kanadyjskie wznoszone są bowiem przy wykorzystaniu naturalnego materiału. A zatem wybierając takie rozwiązanie, wybudujemy dom w zgodzie z naturą i bez negatywnego wpływu na środowisko. Do tego, o czym należy tutaj wspomnieć, drewno bardzo korzystnie wpływa na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Dzięki posiadanej zdolność do samoregulacji poziomu wilgotności pozwala ono bowiem na wytworzenie we wnętrzu naszego domu sprzyjającego ludzkiemu organizmowi mikroklimatu.

Dom kanadyjski to także bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Wykonane z drewna prefabrykowane elementy konstrukcyjne i wykorzystywana przy ich montażu technologia obniżają koszty budowy oraz skracają czas jej trwania do minimum. Już po kilku dniach pracy na budowie widoczne są jej wyraźne efekty. Drewno należy do materiałów suchych, a więc nie wymaga przerywania prac budowlanych z uwagi na warunki atmosferyczne, jak to ma miejsce w przypadku budowy domu murowanego. Dom szkieletowy może powstawać nawet podczas zimy, kiedy na zewnątrz panują ujemne temperatury. Gotowe elementy konstrukcyjne oraz krótki czas budowy – nasz nowy dom może powstać już w kilka tygodni – pociągają za sobą mniejsze koszty, związane z budową.

Wybór takiego rozwiązania zapewnia nam także oszczędność energii. Domy kanadyjskie wyróżniają się bowiem małą bezwładnością termiczną. Dla jego mieszkańców oznacza to możliwość szybkiego ogrzania domu podczas zimy oraz równie szybkiego wychłodzenia jego wnętrza latem – podpowiada nasz rozmówca z firmy Zodan, która od lat zajmuje się budową drewnianych domów.

Bezpieczeństwo i trwałość

Niestety wciąż jeszcze możemy się spotkać z opinią, która mówi o tym, że domy murowane są bardziej solidne i trwałe, a co najważniejsze dużo bardziej odporne na działanie ognia. Przekonanie to nie jest zgodne prawdą. Zastosowanie odpowiednich środków impregnujących oraz technologii gwarantuje domom drewnianym taką samą klasę odporności na siłę tego żywiołu, jaką wyróżniają się domy murowane.

Podobnie sytuacja wygląda w kwestii stopnia trwałości domów kanadyjskich. Drewno dzięki odpowiednim środkom grzybobójczym oraz owadobójczym stanowi bardzo trwały i solidny materiał budowlany. A dowodów na to można znaleźć mnóstwo. Wiele budynków drewnianych przetrwało całe wieki.

Praktyczne i estetyczne rozwiązanie

Domy kanadyjskie wyróżnia wysoki stopień praktyczności, który zawdzięczają m.in. niewymagającej dużych fundamentów lekkiej konstrukcji oraz większej powierzchni użytkowej. Właściwości, jakie posiada konstrukcja domu szkieletowego, umożliwia łatwe i szybkie przeprowadzanie ewentualnych prac związanych z przebudową lub modernizacją budynku. Ich cienkie, ale trwałe ściany zaś gwarantują większy metraż.

Wreszcie domy tego typu charakteryzuje niepowtarzalny wygląd oraz jedyna w swoim rodzaju atmosfera, jaką są w stanie stworzyć tylko drewniane wnętrza.

śr. ocena 5 / głosów 1