Dlaczego szlifuje się posadzki?

Posadzki w zakładach przemysłowych, halach, budynkach mieszkalnych i innych obiektach często wymagają szlifowania. Niektórzy zadają sobie pytanie: czy taki proces jest konieczny? Warto wiedzieć, że to od niego zależy przyszły stan powierzchni. Dzięki szlifowaniu jest ona gładka, czysta i ma zdecydowanie lepszą przyczepność. W efekcie farba, lakier i inne tworzywa są nadzwyczaj trwałe, a Ty się cieszysz solidną posadzką przez wiele lat.

Szlifowanie posadzek

Szlifowanie posadzki – czemu warto?

Jeśli chcesz, by Twoje posadzki były równe, gładkie i czyste, idealnym zabiegiem jest szlifowanie. Specjaliści właśnie w ten sposób przeprowadzają kompleksową renowację powierzchni, która jest zniszczona, stara lub w jakikolwiek sposób uszkodzona. Zazwyczaj szlifowaniu są poddawane posadzki pokryte przestarzałą wykładziną, farbą lub innymi powłokami.

Firmy, które się zajmują przygotowywaniem powierzchni, w rzetelny i dokładny sposób przywracają je do pierwotnego wyglądu. Pamiętaj, że jeśli na posadzkach zostaną zużyte pozostałości materiałów, takich jak farba czy lakier, końcowy efekt renowacji będzie zdecydowanie gorszy. Nie tylko będą one wyglądały nieestetycznie, ale też będą szybciej podatne na uszkodzenia i pęknięcia. Nowe pokrycia staną się również wrażliwe na odspajanie i częstsze zdarcia oraz zniszczenia.

Szlifowanie posadzek w skuteczny sposób pomaga się pozbyć luźnych elementów podłoża. Ponadto taki zabieg wzmacnia powierzchnie, uodparnia je na uszkodzenia, ścieranie i wytarcia. Ten proces jest najczęściej przeprowadzany w obiektach przemysłowych, takich jak hale produkcyjne. Równie ceniony jest w budynkach biurowych, ogrodach, mieszkaniach czy na tarasach.

Jak szlifować posadzki?

Szlifowanie posadzek zazwyczaj odbywa się na sucho lub mokro. Chociaż oba sposoby są podobne, wszystko zależy od specyfiki podłoża i metod ekipy. Co prawda podczas szlifowania na sucho generuje się mniej zanieczyszczeń, jednak metoda na mokro świetnie się sprawdza w przypadku twardych materiałów.

Jak mówi specjalista z firmy Profest Parkiet, nadzwyczaj cenioną techniką jest też polerowanie diamentowe. Dzięki niemu można sprawnie wygładzić posadzki i szybko się pozbyć niechcianych pozostałości. Odnajduje ono zastosowanie w przypadku poziomych, jak i pionowych powierzchni.

Na początku ekipa zdziera beton, tak by dotrzeć do jego struktury. Następnie zostaje on związany za pomocą środka impregnującego – wtedy twardość posadzek znacznie wzrasta. Na samym końcu beton dokładnie się wygładza, dzięki czemu osiąga wysoki połysk. Od tej pory możesz się cieszyć maksymalnie solidną powierzchnią przez długie lata.  

śr. ocena 0 / głosów 0