Do czego służą minikoparki?

Każda firma specjalizująca się w pracach budowlanych w swoim asortymencie dysponuje szeregiem przydatnych urządzeń i maszyn. Nie do wszystkich prac można zastosować specjalistyczny sprzęt ciężki. Właśnie dlatego bardzo często firmy decydują się na inwestycję w minikoparki. Mogą one być wykorzystywane tam, gdzie jest ograniczone miejsce manewrowe. Do jakich dokładnie prac służą i co warto o nich wiedzieć?

Minikoparka

Praca minikoparką – mniejsze ryzyko problemów

Typowa koparka do prac ziemnych ma duże gabaryty oraz spory ciężar. Może to wpływać na problemy w manewrowaniu czy unikaniu przeszkód na drodze. Minikoparka jest maszyną zdecydowanie mniejszą od koparek wykorzystywanych na co dzień w firmach. Takie rozmiary to przede wszystkim zdecydowanie większa zwrotność oraz mobilność maszyny. Poruszanie się minikoparką na stosunkowo niewielkim terenie jest zdecydowanie łatwiejszym zadaniem dla operatora – w dalszym ciągu musi zwracać uwagę na sprzęt i otoczenie, jednak w mniejszym stopniu niż w przypadku prowadzenia koparki standardowych rozmiarów. 

Praca minikoparki na terenach podmokłych

Minikoparki w wersji profesjonalnej mają dużą przewagę nad standardowymi maszynami – można bez przeszkód wykorzystywać je na bardzo trudnych i podmokłych terenach. Jak zauważa specjalista z firmy Sunward Polska Sp. z.o.o.: Sprzęt o standardowych rozmiarach mógłby mieć problemy z zapadaniem się grząskiej ziemi, a nawet utknięciem – to z kolei przekłada się na szybkość prowadzonych prac. Zupełnie inaczej jest w przypadku minikoparek, które dzięki niewielkiej wadze mogą skutecznie pracować nawet na podmokłych terenach – dodaje. 

Co więcej, koszty związane z kupnem profesjonalnej minikoparki są dużo niższe niż kupno koparki o standardowych wymiarach. Decyzja dotycząca zakupu maszyny o standardowych rozmiarach do prac wykonywanych na niewielką skalę jest bardzo często mało opłacalna. Zdecydowanie lepszym wyborem jest kupno minikoparki, która gwarantuje równie wysoką efektywność pracy, a jest zdecydowanie tańsza. 

Minikoparki – podstawowe wyposażenie 

Minikoparki wyposażone są przede wszystkim w najbardziej istotny element pozwalający im na wykonywanie praktycznie każdego zadania – łyżkę. Bardzo dużą zaletą dla każdego decydującego się na zakup sprzętu jest możliwość dopasowania łyżki do indywidualnych potrzeb. Różnią się one nie tylko szerokością czy kształtem, ale co najważniejsze sposobem ich zastosowania. Podstawowymi łyżkami są:

  • zbierakowe,
  • chwytające,
  • wygarniające.

Coraz większa liczba osób decyduje się na zakup minikoparek – nie tylko ze względu na możliwości ich wykorzystania, ale także z uwagi na ogromną wydajność i wytrzymałość na długie lata – nawet przy dużej eksploatacji.

śr. ocena 5 / głosów 1