Dobre strony ogrzewania węglowego

Większość polskich domów jest ogrzewana węglem. Nieprzypadkowo. Jest to surowiec dostępny w atrakcyjnych cenach, cechujący się sporą wydajnością, a także – wbrew obiegowym opiniom – posiadający sporo walorów ekologicznych.

ogrzewanie-weglowe

Węgiel kamienny to najpopularniejszy surowiec grzejny, stosowany w naszych rodzimych gospodarstwach, a także w elektrowniach, elektrociepłowniach, przy produkcji energii elektrycznej i termicznej. Z jednej strony jest to warunkowane jego dostępnością (duża ilość kopalni), z drugiej zaś – dobrymi walorami użytkowymi.

Jak to wygląda w praktyce?

W domowym ogrzewaniu węglem stosuje się piece węglowe. Ich nazwa wydaje się oczywista, choć nie określa pełni funkcjonalności – za materiał palny do pieców mogą bowiem służyć także drewno i suszony torf. Budowa pieca jest stosunkowo prosta. Jest on wykonany ze stali żaroodpornej i posiada dwie komory – jedną komorę paleniska i drugą do doprowadzania odpadów (popiołów, żużli itp.). Niezbędnym elementem pieca jest też otwór kominowy, prowadzący wprost do komina. Całość konstrukcji uzupełniają otwory grzewcze, przez które rozprowadza się ciepło.

Zalety użytkowe

Największą zaletą ogrzewania węglem, jest niska cena. Mówiąc wprost, węgiel to najtańszy surowiec grzewczy dostępny na polskim rynku. Co więcej, użytkując go w dobrym technologicznie piecu, można zniwelować miesięczne koszty ogrzewania domowego nawet do złotówki na m2! Do zalet węgla należą też jego naturalne właściwości – przede wszystkim wysoka kaloryczność, umożliwiająca osiąganie optymalnych temperatur kosztem niewielkiego zużycia materiału palnego.

Kwestia ekologiczności

Jedną z głównych uwag, kierowanych przez lata pod adresem ogrzewania węglowego, była jego nieekologiczność. Zarzut ten w ostatnim czasie uległ mocnej dezaktualizacji, z uwagi na pojawienie się nowego materiału do ogrzewania, zwanego ekogroszkiem. Ekogroszek powstaje na bazie wyselekcjonowanych partii węgla kamiennego, który poza standardową dla węgla sporą kalorycznością, posiada małą wilgotność i znikomą ilość substancji niepalnych. Ponadto, cechuje się niską zawartością siarki i popiołu, dzięki czemu spala się prawie bezdymne, emitując kilka razy mniej gazów cieplarnianych.

Wybierz mądrze

Oczywiście warto podkreślić, że walory ekologiczne, a także ogólna wydajność cieplna węgla zależą od jego jakości. Jeśli chcemy mieć pewność, że spalanie będzie przebiegało prawidłowo – z korzyścią dla nas i dla środowiska – warto zaufać produktom oferowanym przez zaufanych sprzedawców. Należy do nich m.in. firma Twój Opał z Mrozowa w województwie dolnośląskim. Twój Opał oferuje szeroki wybór materiałów opałowych – węgla, ekogroszku, a także innych, takich jak miał, koks, pellet czy drewno.