Jaki dom wybrać – Kupujemy gotowy projekt budynku jednorodzinnego

Wybierając projekt domu przeważnie kierujemy się wyłącznie kosztem projektu i naszym gustem. Zupełnie zapominamy, że dom nie stoi w próżni, dlatego nie zwracamy uwagi na inne ważne czynniki, takie jak choćby specyfika terenu, na którym chcemy wybudować dom albo wielkość działki. Doradzamy, jak kupić dobry projekt budynku jednorodzinnego, z którego powstanie wygodny i funkcjonalny dom.

1. Usytuowanie domu

Wielkość, wymiary i położenie działki względem stron świata mają ogromny wpływ na wygląd naszego domu. Dlatego, wybierając projekt domu, musimy wybrać jego przyszłą lokalizację na działce. Bardzo często gotowe projekty dostępne są w dwóch wersjach, stanowiących swoje lustrzane odbicia, dzięki czemu możemy optymalnie dostosować umiejscowienie budynku względem stron świata.

2. Wybieraj dom “od środka”

Pamiętaj, że mieszkasz w domu, a nie na ganku… Dlatego, dla Twojego komfortu, ważniejszy jest jego układ funkcjonalny niż wygląd zewnętrzny. Elewację będziesz mógł poprawić albo ozdobić, prostymi i niedrogimi rozwiązaniami, możesz też upiększyć wygląd domu poprzez aranżację ogrodu. Zacznie trudniejsza będzie zmiana układu i rozmiaru pomieszczeń. Może też oznaczać kosztowne zmiany konstrukcyjne. Jeżeli chcesz tego uniknąć, lepiej zastanów się nad rozkładem pomieszczeń już przy wyborze projektu domu, zamiast potem na siłę go przerabiać.

3. Wybieraj regularne kształty

Nieregularne kształty domu to wzrost kosztów jego budowy, wynikający z wyższych kosztów materiałów i robocizny, wzrastających z każdy dodatkowym występem, uskokiem lub wykuszem. Jeśli chcesz zaoszczędzić na budowie, wybieraj projekty budynków jednorodzinnych o najbardziej regularnych kształtach, np. kwadrat albo prostokąt. Nieregularny kształt budynku oznacza także gorsze wykorzystanie krążącego w domu ciepła, co zwiększa koszty ogrzewania.

4. Nie przesadzaj z wielkością domu

Pamiętaj, że w pełni funkcjonalny projekt powinien odpowiadać Twoim potrzebom. Oczywiste jest, że dom nie może być za mały. Nie powinieneś jednak przesadzać z ilością metrów kwadratowych także i w drugą stronę, ponieważ każdy dodatkowy metr to wydatek około 3 tysięcy złotych i wyższe zapotrzebowanie domu na energię. Zamiast budować wielki dom „na wszelki wypadek”, lepiej wybrać projekt, w którym jest jak najwięcej przestrzeni mieszkalnej, a jak najmniej komunikacji i korytarzy.

– Dzięki dobremu rozkładowi pomieszczeń w domu unikniemy poczucia ciasnoty i nie będziemy marnować pieniędzy na metraż, z którego nikt nie korzysta. Dla większości polskich rodzin wystarczy w zupełności dom o powierzchni od 130-160 m2 – wyjaśnia pracownik firmy Inter-Lers, producenta prefabrykatów i konstrukcji dla budownictwa.

Na koniec, wybierając projekt pamiętajmy też, że w przypadku domów piętrowych najlepiej kierować się zasadą – mieszkamy na parterze, a śpimy na górze. Pozwala to otworzyć przestrzeń parteru, co sprawi że dom będzie bardziej przestronny.