Domy drewniane – jakich błędów unikać żeby później nie żałować

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na budowę własnego domu. Większość ludzi stawia na domy murowane, jednak w regionach górskich przeważają domy drewniane. Od pewnego czasu jednak domy drewniane zdobywają popularność w reszcie kraju. To świetna inwestycja, jednak należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach podczas budowy takiego domu.

Na co szczególnie zwracać uwagę podczas budowy domu?

Najważniejszym punktem jest zatrudnienie profesjonalnej firmy budowlanej, która zna się na budowie tego rodzaju domu. Niestety, jeśli dom jest wykonany niestarannie, po kilku latach w powierzchni ścian mogą powstawać szczeliny, które przepuszczają powietrze i prowadzą do wychłodzenia domu. Drzwi i okna również mogą zostać źle osadzone. Drewno to niesamowicie miękki materiał i należy liczyć się z delikatnością podczas budowy jakiegokolwiek budynku. W przypadku, gdy kupimy tanie bale, mogą one z czasem stać się matowe, a nawet porosnąć pleśnią. Materiał musi być oddany dokładnemu suszeniu obróbce i impregnacji, z przeciwnym razie możemy być zdruzgotani stanem ścian po niedługim czasie.

Kilka istotnych rad dla osób budujących domy drewniane

  • Nie oszczędzaj na materiale. Drewno to niestety drogi surowiec, jeśli budujemy z niego dom. Dokładne przygotowanie bali jest dodatkowym kosztem, jednak to inwestycja na długie lata. W przypadku budowy domów drewnianych nie ma mowy o jakichkolwiek oszczędnościach.
  • Kup projekt domu, nie zamawiaj go w Internecie. Firmy architektoniczne, które zajmują się projektowaniem domów drewnianych, zazwyczaj same budują te domy, dlatego przed wyborem konkretnej firmy warto odszukać najlepszą z nich i rozeznać się w ich gotowych projektach. Sprawdzoną firmą wykonującą takie prace jest np. Partner ze Szczecina.
  • Weź pod uwagę rodzaj terenu i warunki atmosferyczne miejsca, w którym ma powstać dom. Podmokłe tereny nie są najlepszym miejscem na budowę takiego domu. Grunt powinien być suchy, a opady niezbyt częste, ponieważ budowa domu w miejscu, gdzie często pada, może okazać się sporym błędem i owocować w gniciu materiałów, z których wykonany jest dom. Budując tego rodzaju dom, trzeba podjąć racjonalną decyzję.