Drzwi wewnętrzne dla domu – na jakie rozwiązanie się zdecydować?

Wykańczając nasze mieszkanie z pewnością dojdziemy do etapu, na którym konieczne będzie wybranie odpowiednich drzwi. Na co się zdecydować? Wachlarz dostępnych rozwiązań jest niezwykle szeroki, obejmuje modele różniące się nie tylko estetyką, ale również funkcjonalnością. Zanim dokonamy ostatecznego zakupu należy wziąć wszystkie cechy drzwi pod lupę i dokładnie się nad nimi zastanowić.

Estetyka drzwi

Wygląd drzwi to zdecydowanie pierwsza rzecz, którą bierzemy pod uwagę – jeśli dany produkt nie spodoba nam się na pierwszy rzut oka nawet nie poświęcamy czasu żeby zapoznać się ze szczegółami technicznymi. Warto jednak pamiętać, że pierwsze dobre wrażenie może być zwodnicze.

 Nawet najpiękniejsze drzwi okażą się niezbyt dobrym wyborem, jeśli po prostu nie będą pasować do planowanego wystroju wnętrza – mówi przedstawiciel firmy DomekoPrzykładowo: nowoczesny design drzwi będzie po prostu gryzł się z wystrojem w stylu rustykalnym. Ważną kwestią jest kolorystyka drzwi. Drzwi w ciemnych odcieniach powodują, że wnętrze wydaje się optycznie mniejsze, dlatego nie powinniśmy się na nie decydować, jeśli nasze mieszkanie jest dość małe i słabo doświetlone. Koniecznie pamiętajmy również o tym, żeby kolor drzwi był tak sami sam jak kolor listew przypodłogowych.

Rodzaj drzwi

Inną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę planując zakup drzwi, jest ich rodzaj. Wymienić ich można kilka, każdy z nich posiada pewne zalety, ale i wady.

  • Drzwi uchylne – to tradycyjne rozwiązanie, które wybierane jest najchętniej. Szeroki wybór, zróżnicowana estetyka, przystępna cena, prosty montaż – to główne jego zalety. Wadą jest natomiast fakt, że do otwarcia drzwi potrzebna jest odpowiednia ilość miejsc, dlatego rozwiązanie to nie sprawdzi się zbyt dobrze w ciasnym pomieszczeniach.
  • Drzwi przesuwne – cieszą się dużą popularnością wśród właścicieli małych mieszkań, choć często można je również spotkać w nowoczesnych wnętrzach. Zgodnie z nazwą drzwi przesuwają się wzdłuż ściany, na której zostały zamontowane, dlatego do ich otwarcia nie potrzebujemy wolnej przestrzeni. Warto rozważyć to rozwiązanie już na etapie projektowania domu – pozwoli nam to wykonać w ścianach specjalne szczeliny, w które będą wsuwać się drzwi.
  • Drzwi łamane –również spiszą się w małych wnętrzach, takich jak spiżarnie, garderoby. Składają się one z łączonych zawiasami pionowych paneli, które w momencie otwierania składając się na wzdłuż linii ściany.
  • Drzwi harmonijkowe – to rozwiązanie bardzo podobne do drzwi łamanych. Różnicą jest większa ilość paneli i sposób ich łączenia (zazwyczaj używa się do tego elastycznego materiału lub tworzywa).

Przylgowe czy bezprzylgowe

Przylga to charakterystyczna, biegnąca wzdłuż krawędzi drzwi po stronie zamka wypustka, która po zamknięciu drzwi zachodzi na ościeżnicę. W ten sposób zasłania on zamek. W ostatnich latach popularnością cieszą się drzwi pozbawione przylgi, które w całości chowają się w ościeżnice. Rozwiązanie to jest bardzo estetyczne i pozwala zakryć zawiasy, jednak zazwyczaj drzwi takie są droższe i wymagające większego otworu drzwiowego, niż przylgowe.

śr. ocena 5 / głosów 5