Działanie i zastosowanie odwodnień liniowych

Odwodnienia liniowe są systemem specjalnych kanałów, które gromadzą nadmiar wody, a następnie odprowadzają ją do kanalizacji. Najczęściej stosuje się je w okolicy budynków, a także na parkingach. Wówczas umożliwiają one regularny odpływ wód powierzchniowych i opadów. Poniżej sprawdzamy, jak działają odwodnienia liniowe i gdzie znajdują zastosowanie. Życzymy udanej lektury.

odwodnienia liniowe

Na czym polega działanie odwodnień liniowych?

System odwodnień liniowych składa się ze specjalnych korytek zabezpieczonych rusztem, które umożliwiają przepływ wody. Ważne jest, aby były one wykonane z odpornych materiałów, które nie będą się niszczyć pod wpływem wody, promieni słonecznych oraz obciążeń. Działanie odwodnień polega na zebraniu i przepływie wody przez korytka, która następnie trafia do kanalizacji, bądź zbiornika. Ważne jest, aby były one zamontowane zgodnie z zaleceniami producenta, dzięki czemu przepływ wody będzie prawidłowy.

Istotną kwestią jest także dobór odwodnień w zależności od rodzaju nawierzchni, przewidywanych obciążeń oraz średniej sumy opadów. Właściwy dobór systemu odwodnień sprawi, że będą one należycie spełniać swoją funkcję i nie zniszczą się pod wpływem czynników środowiskowych, jak i mechanicznych.

Jedną z firm, która oferuje bogaty wybór odwodnień liniowych oraz punktowych jest polski producent  AS PPH. Firma od ponad 30 lat działa w zakresie budownictwa inżynieryjnego i produkuje najwyższej jakości systemy odwodnień. Warto dodać, że produkty firmy posiadają niezbędne atesty higieniczne  i spełniają wszelkie wymagania.

Gdzie wykorzystywane są odwodnienia liniowe?

Odwodnienia liniowe najczęściej montuje się w obszarach budynków oraz garaży, które narażone są na podtopienia bądź zalania. Dzięki odwodnieniom wody powierzchniowe nie tworzą kałuż, a ich nadmiar jest odprowadzany systemem kanałów.

Odwodnienia liniowe doskonale sprawdzają się także w przestrzeni miejskiej. Często montuje się je przy ścieżkach rowerowych oraz deptakach, gdzie umożliwiają komfortowe korzystanie z miejsc publicznych nawet bezpośrednio po opadach deszczu. Co więcej, można je także spotkać przy krawężnikach oraz w tunelach drogowych, gdzie dodatkowo oprócz odprowadzania wody, pełnią funkcję bezpiecznego i szybkiego usuwania z powierzchni jezdnej tunelu substancji palnych. Zastosowanie takiego systemu zapewnia szybszy przejazd służbom ratunkowym i zapobiega niebezpiecznym podtopieniom.

Niekiedy montaż odwodnień liniowych jest konieczny w miejscach, takich jak hale produkcyjne oraz magazynowe. Ich obecność oraz solidne wykonanie sprawia, że mogą także odprowadzać różne substancje chemiczne w formie cieczy, zapewniając bezpieczeństwo podczas pracy.

śr. ocena 0 / głosów 0