Dźwigi do obsługi szkła

Transport przeszkleń to – z racji delikatnego charakteru tego typu materiałów – spore wyzwanie, szczególnie pod względem doboru odpowiednich urządzeń. Samodzielne przenoszenie tafli, zwłaszcza w przypadku szyb wielkogabarytowych, grozi bowiem uszczerbkiem na zdrowiu pracowników oraz uszkodzeniem szkła. Dlatego do obsługi przeszkleń wykorzystuje się specjalne dźwigi. Czym się one charakteryzują?

Jakie dźwigi wybrać do obsługi szkła?

Obsługa szklanych tafli, zwłaszcza tych o większych wymiarach i znacznej masie, wymaga zastosowania specjalnych urządzeń. Do niedawna w tym celu wykorzystywano tradycyjne dźwigi, które jednak w wielu sytuacjach nie są dobrym rozwiązaniem. Ich zastosowanie bywa problematyczne szczególnie tam, gdzie przestrzeń do manewrowania jest mocno ograniczona. Duże maszyny budowlane nie radzą sobie w wąskich przejściach pomiędzy budynkami, a także na balkonach, w windach czy też w miejscach, gdzie zamontowane są drzwi. Przeszkodę w wykorzystywaniu tradycyjnych dźwigów stanowi również ich waga – wywierają one znaczny nacisk powierzchniowy, co wyklucza ich stosowanie w wielu miejscach, szczególnie wewnątrz hal, zakładów, domów i innych obiektów. Dlatego też wobec konieczności transportu i montażu przeszkleń coraz częściej rezygnuje się ze zwykłych dźwigów na rzecz nowoczesnych mini żurawi do obsługi szyb.

Nowoczesne manipulatory do szyb

Mini żurawie to prawdziwa rewolucja w dziedzinie obsługi przeszkleń. Te niewielkie dźwigi do szkła o kompaktowych gabarytach i zwartej budowie sprawdzają się w każdych warunkach. Doskonale radzą sobie na ograniczonej przestrzeni, bez problemu mieszczą się w windach, na balkonach i w drzwiach. Wyposażone w koła lub gąsienice, poradzą sobie nawet na grząskim terenie. Dzięki specjalnej konstrukcji i praktycznym podporom nie wywierają dużego nacisku na podłoże, co pozwala na ich stosowanie nawet na posadzkach i wewnątrz budynków. Umożliwiają one zatem obsługę szyb w budynkach mieszkalnych, halach, biurowcach czy zakładach przemysłowych. Warto przy tym zaznaczyć, że nowoczesne manipulatory do szyb, np. urządzenia marki Winlet, które znajdziemy w ofercie firmy Mini Żurawie Paweł Michalczewski, mogą przenosić tafle o wadze nawet do 1000 kg. Dzięki temu możliwy jest sprawny i bezpieczny transport oraz montaż okien, przeszkleń wielkogabarytowych, elementów fasad i elewacji oraz ogrodów zimowych. Sekret ogromnej precyzji i bogatych możliwości mini żurawi tkwi w ich kompaktowej budowie, ale także w specjalnie przystosowanych przyssawkach do szyb. Próżniowe chwytaki pozwalają na bezpieczne manewrowanie taflami, bez ryzyka ich uszkodzenia. Znacznie ułatwiają montaż przeszkleń, a dzięki elektronicznemu sterowaniu są proste w obsłudze. To rozwiązanie wykorzystywane w branży okiennej przez firmy specjalizujące się w szklarstwie, ale też przez firmy działające w branży budowlanej.

śr. ocena 5 / głosów 5