Energooszczędny dom. W co go wyposażyć?

Dziś dbałość o domowy budżet i niższe rachunki za energię mogą iść w parze z troską o środowisko naturalne. Jest to możliwe dzięki odpowiedniej konstrukcji domu, właściwym materiałom budowlanym oraz nowoczesnym i ekologicznym systemom pozyskiwania energii takim jak między innymi instalacje fotowoltaiczne i systemy solarne. Jak to wygląda w praktyce? Sprawdź!

Energooszczędny dom

Kolektory słoneczne

Jak sama nazwa wskazuje energooszczędny dom ma mniejsze zapotrzebowanie na energię w stosunku do domu tradycyjnego, w którym nie są wykorzystywane rozwiązania wpływające na mniejszy pobór energii. Oprócz kwestii dotyczących konstrukcji domu, jego izolacji i rozmieszenia poszczególnych pomieszczeń, energooszczędność polega na korzystaniu ze źródeł energii odnawialnej.

Jednym z takich sposobów na oszczędzanie energii jest instalacja kolektorów słonecznych, które przechwytują ciepło z promieniowania słonecznego, a następnie przekazują je czynnikowi roboczemu do instalacji CWU. Na rynku dostępne są dwa podstawowe typy kolektorów – płaskie i próżniowe. Dużą popularnością cieszą się kolektory płaskie, których zakup wiąże się z mniejszym wydatkiem. W kolektorze tego rodzaju zlokalizowany jest absorber promieniowania słonecznego. Połączony z miedzianymi rurkami miedzianymi umożliwia przepływ czynnika roboczego. Ten ostatni odbiera ciepło od absorbera i przekazuje je do instalacji CWU.

Kolektory próżniowe z kolei choć droższe, zapewniają większą skuteczność wykorzystywania energii słonecznej. Kolektory te z uwagi na swoją budowę nazywane są także rurowymi i działają nawet w pochmurne dni, ponieważ mogą czerpać energię z promieniowania bezpośredniego i rozproszonego. Po nagrzaniu znajdujący się w rurkach płyn zaczyna parować i kieruje się w stronę kondensatora, po czym się skrapla, oddając tym samym ciepło i powraca na dno rurki w postaci cieczy – w zależności od typu zastosowanego rozwiązania – dzięki działaniu grawitacji lub obiegiem wymuszonym. Kolektory oferują firmy, które specjalizują się w dostarczaniu nowoczesnych urządzeń konwertujących energię odnawialną. Co ważne – większość z nich oferuje kompleksowe usługi.

Jak wyjaśnia nasz rozmówca z firmy SOLARIS: Do każdego zamówienia podchodzimy indywidualnie, biorąc pod uwagę wszystkie potrzeby klienta. Gwarantujemy wysoką jakość i bezpieczeństwo. Podczas montowania fotowoltaiki działamy kompleksowo i służymy wsparciem zarówno w przypadku pozyskania dotacji, jak i kredytu. Oprócz kolektorów słonecznych, oferujemy także zestawy PV czy maty grzewcze – urządzenia nowej generacji, które obniżają zapotrzebowanie na energie nawet o połowę.

Zestawy PV

Energia elektryczna ze słońca powstaje dzięki ogniwom fotowoltaicznym, które w celu wytwarzania odpowiedniej ilości energii łączone są w  moduły. W ogniwach zachodzi zjawisko fotowoltaiczne umożliwiające przekształcenie energii słonecznej w prąd stały. Ogniwa tworzą zbudowane z materiałów półprzewodnikowych układy i przewodzą ładunek elektryczny. Grupa modułów zasila jeden falownik tworząc panel fotowoltaiczny, montowany na budynku lub gruncie dzięki stabilnej konstrukcji wsporczej. Powstały w modułach prąd płynie do falownika i jest przez niego przekształcany w prąd zmienny, zgodny z wymogami dotyczącymi domowych gniazdek.

Maty grzewcze

Wspomniane wyżej maty grzewcze zaś to urządzenia wykorzystujące promienie podczerwone. Najczęściej mają postać siatki z wplecionym specjalnym przewodem grzejnym. Promienie podczerwone nie ogrzewają powietrza, tylko przedmioty, które znajdują się w pobliżu. Może to być na przykład podłoga. Mata grzewcza pod podłogą daje równomierny rozkład ciepła a energia konieczna do jej zasilenia jest o wiele mniejsza niż ta, której potrzeba, aby ogrzać dom w tradycyjny sposób.

śr. ocena 0 / głosów 0