Główne zalety farb akrylowych

Farby akrylowe to popularne środki o wielu zastosowaniach. Są wykorzystywane między innymi przy tworzeniu obrazów na płótnie, a przede wszystkim przy malowaniu pomieszczeń – za wyjątkiem tych, które zagrożone są wilgocią. Tworzone są na bazie wody, w związku z czym nie ma potrzeby dodatkowego mieszania ich z rozpuszczalnikami. Jakie są zalety farb akrylowych i malarstwa akrylowego? Zobacz sam!

Farby akrylowe

Jakie są zalety farb akrylowych?

Farba akrylowa to połączenie żywicy poliakrylowej i wybranego pigmentu. Produkty tworzone w ten sposób doskonale nadają się do malowania ścian wewnętrznych i zewnętrznych budynków. Wśród wielu zalet takiego rozwiązania na szczególną uwagę zasługują właściwości akryli takie jak:

  • łatwość późniejszego czyszczenia – w większości przypadków wystarczy przetrzeć ścianę wilgotną ściereczką,
  • szybkość schnięcia – krótki czas wysychania pomalowanej powierzchni pozwala na sprawne pokrycie jej drugą warstwą,
  • duży wybór różnych kolorów i typów farb akrylowych dostosowanych do różnych powierzchni (metal, drewno),
  • doskonała trwałość – farby akrylowe mają tendencję do utrzymywania się na ścianie pomimo panujących trudnych warunków.

Dobór odpowiedniej farby akrylowej zależy głównie od podłoża, na którym mają być aplikowane. Farby akrylowe wewnętrzne doskonale sprawdzają się w przypadku ścian cementowo-wapiennych, gipsowych, betonowych oraz kartonowo-gipsowych. Farby akrylowe stosowane na zewnątrz budynków są wzbogacane przeważnie składnikami, które po nałożeniu tworzą dodatkową warstwę ochronną na powierzchni.

Jak malować farbą akrylową?

Zgodnie ze sztuką malarską, bez znaczenia, jaka farba zostanie użyta, należy odpowiednio przygotować podłoże. Oczyszczoną ścianę należy pokryć podkładem, który zapobiegnie odklejaniu się przyszłej farby.

Farby akrylowe po uprzednim przygotowaniu podłoża należy nanosić na ścianę wałkiem lub pędzlem malarskim. Należy pamiętać, aby dokładnie pokryć całą ścianę i nie zostawiać niedomalowanych miejsc. W razie, gdyby jedna warstwa farby akrylowej nie przykryła dokładnie ściany, powinno się odczekać chwilkę i nałożyć drugą, cieńszą warstwę” opisuje proces malowania ścian ekspert z firmy FarbArt.

Po skończonej pracy warto dokładnie przyjrzeć się malowaniu, aby ewentualnie poprawić niedoskonałości. Dobrą praktyką malarską jest dbanie o własne narzędzia pracy. Pędzle i wałki powinno się dokładnie namoczyć w ciepłej wodzie oraz wyszorować wszystkie wiaderka i kuwety. Dzięki temu malowanie zostanie wykonane od A do Z w pełni profesjonalnie.

śr. ocena 5 / głosów 1