Idealne mieszkanie dla rodziny z dzieckiem

Wybór mieszkania to sprawa wyjątkowo trudna, niezależnie od potrzeb kupującego. Znalezienie tego właściwego nie jest łatwe szczególnie w przypadku rodziny z dzieckiem. Przyszli domownicy muszą bowiem wziąć pod uwagę wiele szczegółów, o które nie muszą martwić się single lub bezdzietne pary.

Mieszkanie skrojone na miarę

Ceny mieszkań sprawiają, że ma się wobec nich wielkie wymagania, a podjęcie decyzji o ich kupnie jest dla każdego kupującego jedną z najtrudniejszych decyzji w życiu. Przy tej okazji warto więc zastanowić się nad swoimi preferencjami i stylem życia członków rodziny.

-Rozglądając się za mieszkaniem dla swojej rodziny dobrze jest kierować się pewnymi kryteriami, które ułatwią analizę wad i zalet poszczególnych propozycji. Z ich pomocą podjęcie ostatecznej decyzji może okazać się dużo łatwiejsze – radzi ekspert reprezentujący przedsiębiorstwo GRESAN.

Czym się kierować

Każdy kto monitoruje rynek nieruchomości wie, że kupno nowego mieszkania bywa trudne. Choć ofert na rynku jest wiele, to ciężko wybrać z nich tę jedną, kompletnie odpowiadającą naszym oczekiwaniom. Aby ułatwić sobie dokonanie wyboru warto więc wziąć pod uwagę:

  • Lokalizację – warto wybrać takie mieszkanie, dzięki któremu nie będziemy musieli spędzać zbyt wiele czasu w komunikacji miejskiej lub samochodzie. W jego otoczeniu powinny znajdować się sklepy, ośrodek zdrowia, przedszkola i szkoły, ponieważ to znacznie ułatwi codzienne funkcjonowanie całej rodziny. Powinno być także dobrze skomunikowane z miejscem pracy dorosłych domowników.
  • Rządowymi dopłatami – rodziny z dziećmi mogą starać się o dopłaty w ramach programu MdM (Mieszkania dla Młodych), które obowiązują w przypadku określonych typów mieszkań. Dobrze jest poznać wymogi stawiane przez program i zgodnie z nimi prowadzić swoje poszukiwania.
  • Bezpieczeństwem – każdy chce mieszkać w bezpiecznej okolicy, jednak jest to szczególnie istotne w przypadku rodzin, w których są dzieci. Aby sprawdzić czy dane osiedle jest miejscem przyjaznym dzieciom warto dopytać czy na terenie osiedla są atestowane place zabaw, czy jego obszar jest chroniony (przez firmę ochroniarską lub monitoring), a także czy podwórka i ścieżki są oświetlone.
  • Układem mieszkania – mieszkanie dla rodziny z dzieckiem powinno być przede wszystkim funkcjonalne. Duże znaczenie mają wielkość i rozkład poszczególnych pomieszczeń, które można dopasować do własnych potrzeb, o ile istnieje możliwość przearanżowania lokalu. Należy zwrócić uwagę na to, czy korytarze są ustawne oraz na to, czy w pokoju dziecięcym jest wystarczająca ilość miejsca na łóżko, biurko i przestrzeń do przechowywania. Istotne jest również, czy w kuchni lub salonie znajdzie się miejsce na duży stół.
  • Udogodnienia dla lokatorów – przed zakupem mieszkania warto zastanowić się które z udogodnień są wam najbardziej, a które najmniej potrzebne. Wśród najczęściej spotykanych są parking lub garaż oraz komórka lokatorska lub pomieszczenie na wózki. Dobrze jest sprawdzić także czy w budynku znajduje się winda, która może być pomocna nie tylko podczas przeprowadzki, ale i w życiu codziennym.

To tylko kilka najważniejszych kryteriów, którymi warto kierować się podczas poszukiwania mieszkania dla swojej rodziny. Choć czasami cały proces bywa trudny, warto do samego końca walczyć o znalezienie tego idealnego, przy jak najmniejszej ilości kompromisów.