Idealne systemy chłodzenia w budynkach inwentarskich na lato

Latem przeważają wysokie temperatury, które są zagrożeniem nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt gospodarskich żyjących w budynkach inwentarskich. Mogą one wywołać u nich hipertermię, zwaną również stresem cieplnym, która prowadzi do spadku produkcyjności i apetytu oraz osłabienia aktywności rozpłodowej. Aby temu zapobiec, należy zastosować odpowiedni system chłodzenia, który skutecznie obniży temperaturę.

systemy-chlodzenia

System chłodzenia „Bryza”

System chłodzenia i nawilżania „Bryza” pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności w budynkach inwentarskich. Składa się on z agregatu wysokociśnieniowego oraz zespołu dysz atomizujących. Zasada jego działania opiera się na specjalnie skonstruowanej pompie wysokociśnieniowej, która spręża wodę do ciśnienia ok. 70 bar, doprowadzając ją do dysz, gdzie zmienia się w wodną mgłę i zostaje wystrzelona w powietrze. Dzięki temu procesowi temperatura może obniżyć się do 10°C, ale zależy to również od początkowej wilgotności i temperatury powietrza oraz od ilości dysz, które przypadają na jednostkę objętości powietrza.

Panele chłodzące

Inny system chłodzenia opiera się na procesie parowania wody w panelach, które wykonane są z impregnowanego i specjalnie uformowanego papieru celulozowego. Im wyższa temperatura i niższa wilgotność względna, tym lepszy efekt schłodzenia powietrza. Panele zawierają krzyżujące się wyżłobienia, które powodują wysoką efektywność parowania, a także sprawiają, że panel nie stanowi oporu dla przepływającego powietrza. System paneli chłodzących charakteryzuje się wysoką skutecznością chłodzenia, prostą konstrukcją, montażem oraz niskim zużyciem wody.

Panel chłodzący z wentylatorem

W budynkach inwentarskich można również zainstalować panel chłodzący z wentylatorem. Urządzenie to wykorzystuje fizyczne zasady parowania wody – powietrze przechodzi przez celulozowe wkłady chłodzące i uwalnia ciepło do wody, przez co chłodzi się samo. Panel chłodzący wyposażony jest w zbiornik wykonany z polietylenu o pojemności 300 l oraz w pompę o wydajności 30 l/min, charakteryzuje się niewielką wagą i solidną obudową ze stali ocynkowanej. Ponadto można go podłączyć do termostatu i higrostatu – wyjaśnia przedstawiciel firmy Wesstron, która zajmuje się projektowaniem i kompleksowym wyposażeniem budynków inwentarskich w systemy, które umożliwiają nowoczesną hodowlę trzody chlewnej i drobiu.