Jak dobrać wymiary mebli?

Dobór wymiaru mebli do różnych pomieszczeń nie jest łatwy. W szczególności problematyczne okazuje się urządzenie niewielkiej przestrzeni, która pomimo pewnych ograniczeń powinna zapewniać wygodę użytkowania i stać się funkcjonalnym miejscem, w którym każdy z domowników będzie dobrze się czuł. Sprawdź, w jaki sposób dobrać wymiar mebli i na co zwracać szczególną uwagę.

Wymiar mebli – ważny z aspektów projektowania każdego pomieszczenia

W sklepach możemy kupić różne zestawy mebli kuchennych, łazienkowych, pokojowych oraz gabinetowych, jednak nie zawsze spełniają one nasze indywidualne oczekiwania i idealnie wpisują się w przestrzeń mieszkania. Chodzi tutaj nie tylko o styl mebli oraz ich estetykę, ale przede wszystkim o wymiary, które trudno jest dopasować nie tylko do małych pomieszczeń o nietypowym kształcie, ale także dużej, otwartej przestrzeni. Z tego względu doskonałym wyborem są meble na wymiar, które pozwalają na urządzenie funkcjonalnej, pięknej i perfekcyjnie dopasowanej do indywidualnych potrzeb przestrzeni mieszkalnej.

W sklepach możemy kupić meble o standardowych wymiarach. Nie zawsze wpisują się one w posiadaną przez nas przestrzeń mieszkalną ze względu na niewielki metraż pomieszczeń oraz indywidualne potrzeby domowników. W szczególności problematyczny jest wybór mebli kuchennych, bo te w standardowym wymiarze okazują się funkcjonalne tylko w przypadku części osób i nie zapewniają wygody użytkowania osobom o ponadprzeciętnym wzroście, osobom niskim oraz osobom niepełnosprawnym lub seniorom, dla których blaty często są np. zbyt niskie lub za wysokie – wyjaśnia ekspert z Zakładu Stolarskiego Kulenty z Lublina.

Dobór wymiaru mebli – na co zwracać uwagę?

Podczas zakupu mebli trzeba wziąć pod uwagę zarówno wymiary oraz kształt pomieszczenia, które chcemy umeblować, jak i nasze indywidualne potrzeby. Największe problemy sprawia umeblowanie kuchni oraz łazienki, bo te pomieszczenia zwykle mają dość niewielki metraż oraz nietypowy kształt. W tym przypadku dużym ograniczeniem jest też miejsce wyprowadzenia instalacji wodnej, kanalizacyjnej lub gazowej.

Standardowe zestawy np. mebli kuchennych mają takie same wymiary, czyli:

  • wysokość szafek stojących to najczęściej 82 cm (bez blatu),
  • szerokość szafek stojących jest różna – zwykle mamy do dyspozycji szafki o szerokości od 15 cm do 45 cm (rozmiar zmienia się co 5 cm) oraz od 50 cm do 90 cm (tutaj rozmiary zmieniają się co 10 cm),
  • głębokość szafek stojących to najczęściej 50-55 cm.

Największy problem podczas aranżacji sprawiają właśnie szafki stojące, przy których będziemy spędzali dość dużo czasu, dlatego warto zastanowić się nad zakupem mebli na wymiar, bo pozwolą one wykorzystać każdy wolny centymetr posiadanej przestrzeni, a także zostaną idealnie dopasowane do naszego wzrostu i indywidualnych potrzeb.

śr. ocena 5 / głosów 1