Jak wykonuje się odwierty pod pompy ciepła?

Złoża geotermalne to doskonałe źródło energii odnawialnej w Polsce. Znajdują one swoje zastosowanie w systemach grzewczych opartych o pompy ciepła, które są nieocenioną formą ogrzewania elektrycznego. Pompy ciepła są również jednym z najtańszych sposobów cieplnego zasilania domów. Aby taka pompa działała, konieczne są jednak odwierty, które umożliwią Ci prowadzenie ekonomicznego i ekologicznego gospodarstwa domowego.

Odwierty

Zalety pomp ciepła

Pompy ciepła to maszyny do ogrzewania, które energię do pracy czerpią m.in. z gruntu. Ich zaletą jest bardzo tani sposób na pozyskanie energii – przetwarzają około 2,5 kW energii elektrycznej zużywanej przez sprężarkę, pobierając z gruntu aż 7,5 kW. Ich pozostałe zalety to:

  • bezobsługowe działanie,
  • cicha praca,
  • bardzo niskie koszty związane z ich używaniem,
  • brak konieczności budowy kominów spalinowych,
  • wytwarzanie ekologicznego ciepła i ciepłej wody użytkowej,
  • łatwość i szybkość instalacji – wystarczy podłączenie do prądu i dolnych źródeł,
  • brak rygorystycznych wymagań związanych z przystosowaniem pomieszczenia, w którym są zainstalowane,
  • długa żywotność, można ich z powodzeniem używać nawet 25 lat!

Warto postawić na pompy ciepła, jednak najistotniejsze jest wykonanie pod nie odwiertów, aby ich działanie było w ogóle możliwe.

Odwierty pod pompy ciepła – jak to wygląda?

Jak mówi specjalista z firmy H2O Studnie Głębinowe, odwierty powinno się wykonywać, wtedy, kiedy jest ciepło, koniecznie w dodatnich temperaturach. Dlatego zaleca się prowadzenie prac pomiędzy marcem a listopadem. Doświadczone firmy, które kompleksowo zajmują się wykonywaniem odwiertów pod pompy ciepła, profesjonalnie realizują takie usługi. A to oznacza, że nie musisz martwić się, iż wszystko będzie na Twojej głowie. Odwierty najlepiej robić jeszcze przed wylaniem fundamentów, jeśli budujesz dom, jednak bez przeszkód można wykonać robić również później.

Wykonywanie odwiertów pod pompy ciepła przebiega w zróżnicowany sposób, a duży wpływ na to ma rodzaj podłoża. Zazwyczaj prace wykonywane są popularną metodą płuczkową. W praktyce wygląda to tak, że pozostałości ziemi, które są efektem wiercenia, są wypłukiwane przez wodę i przenoszone do otworu płuczkowego. Aby wykonać odwierty, należy spuścić sondy geotermalne, które następnie mocowane są za pomocą posypki kwarcowej. Kolejny krok to ułożenie rur polietylenowych podwójnie – na sam koniec wykonuje się próbę ciśnieniową, która ma potwierdzić, czy wykonanie odwiertów przebiegło prawidłowo i nic nie szwankuje. Wywiercenie ponad 100 m otworu powinno trwać maksymalnie kilka godzin, więc jest to stosunkowo szybka praca.

Pamiętaj – zawsze korzystaj z usług renomowanych firm, ponieważ każdy błąd podczas wykonywania odwiertu będzie miał negatywny wpływ na efektywność Twojej instalacji grzewczej.

śr. ocena 5 / głosów 1