Jak zamontować nowy wkład kominowy?

Kominek domowy może być samodzielnym i niezwykle skutecznym źródłem ciepła, ale i oryginalną dekoracją. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów urządzeń, które różnią się od siebie wykorzystywanym paliwem, sposobem rozprowadzania ciepła oraz konstrukcją. Warto jednak wiedzieć, że jednym z najważniejszych elementów domowego kominka jest odpowiedni wkład. To w nim zachodzi proces generowania energii cieplnej. Podpowiadamy, w jaki sposób przebiega jego montaż.

Instalacja wkładu kominkowego

Podstawowe rodzaje wkładów kominkowych

Na rynku można znaleźć dwa rodzaje wkładów: powietrzne oraz wyposażone w płaszcz wodny. Tradycyjne wkłady powietrzne bazują na ogrzewaniu i rozprowadzaniu ciepłego gazu do pomieszczeń w całym domu. Jest to możliwe dzięki systemom nadmuchowym. Wkłady powietrzne są niezwykle wydajne i skuteczne, generują też duże oszczędności finansowe. Nowszym wynalazkiem są produkty z płaszczem wodnym.

Specjaliści z firmy Air Hot wyjaśniają: Kominki z płaszczem wodnym nie ogrzewają powietrza, ale wodę znajdującą się w instalacji. Następnie ciecz jest rozprowadzana systemem centralnego ogrzewania do wszystkich pomieszczeń.

Wkłady różnią się od tradycyjnych pieców tym, że działają w systemie zamkniętym. Dzięki temu znacznie lepiej gromadzą i oddają wnętrzom ciepło. Dodatkowo generowany dym ze spalania drewna zawiera mniejszą ilość szkodliwych dla zdrowia substancji.

Jak przebiega montaż wkładu do kominka?

Najważniejszym elementem montażu wkładu jest sprawdzenie komina, który będzie odprowadzał dym powstały ze spalania drewna. Komin musi być całkowicie szczelny i odporny na wysokie temperatury. Tradycyjnie buduje się go z cegły. Warto dodać, że komin powinien znaleźć się wewnątrz budynku, dzięki czemu znajdujące się w nim powietrze nie będzie się ochładzać.

Instalacja wkładu kominkowego wymaga też odpowiedniego systemu doprowadzania powietrza. Jest to możliwe dzięki szczelnemu kanałowi, wyposażonemu w przepustnicę. Przepustnica zapobiega stratom ciepła przez zamykanie się, gdy kominek nie jest używany.

Przed montażem trzeba sprawdzić podłoże pod źródło ciepła. Fundament lub strop musi być solidny i odporny na duże obciążenia. W miejscu montażu nie mogą znaleźć się elementy innych instalacji, na przykład elektrycznej.

Instalację wkładu kominkowego powinien przeprowadzić doświadczony i wykwalifikowany specjalista. Stawarza to gwarancję, że kominek będzie zamontowany profesjonalnie i posłuży domownikom przez długie lata. Instalacja prowadzona przez firmę, u której dokona się zakupu jest zdecydowanie tańsza niż korzystanie z usług kilku, różnych przedsiębiorstw.

śr. ocena 0 / głosów 0