Jakiego podłoża wymaga trawa rolowana?

Trawę z rolki możemy układać przez cały sezon nie tylko wiosną, ale także podczas upalnego lata i pierwszych jesiennych przymrozków. Zanim przystąpimy do układania darni, musimy jednak odpowiednio przygotować podłożę pod nowy trawnik.

Przed rozłożeniem trawników rolowanych, musimy przygotować murawę, na której ma się znaleźć. Zaczynamy od wyrównania wszystkich dołków i górek, następnie pozbywamy się chwastów. Najłatwiej zrobić to z pomocą środków chemicznych, które usuną niepotrzebne rośliny w 3-4 dni. Gdy chwasty uschną, przekopujemy teren.

Darń potrzebuje do wzrostu lekkiej, przepuszczalnej i piaszczystej ziemi o lekko kwaśnym odczynie (pH 5,5-6,5). Jeżeli nasza gleba nie spełnia tych kryteriów, możemy poprawić jej właściwości, mieszając podłoże z piaskiem.. Po wzbogaceniu w ten sposób gleby, przekopujemy ją, wyrównujemy, wałujemy i grabimy.

Jeżeli w ogrodzie ziemia jest ciężka, najlepiej nawieźć nieco piaszczystego podłoża i przekopać wierzchnią warstwę. Na trzy tygodnie przed planowanym rozłożeniem trawnika, nawozimy glebę nawozem wieloskładnikowym.

Układanie trawy z rolki

Cała powierzchnię najlepiej zazielenić w ciągu jednego dnia, ponieważ przetrzymywanie trawy w rolkach może doprowadzić do jej zniszczenia. – Rolki darni układa się jedną przy drugiej, bez naciągania, tak aby przy utracie wilgoci nie powstały szpary. Rolki w razie potrzeby docinamy ostrym narzędziem. Po ułożeniu trawnika należy go obficie podlać tak aby i podłożę pod nim było wilgotne. Następnie całość należy przywałować, w ten sposób dochodzi do  usunięcia znajdujących się pod spodem pęcherzyków powietrza – wyjaśnia pracownik producenta trawników w rolkach, firmy Green Flor.

Pamiętajmy, że świeżo „ułożona” trawa nie jest jeszcze ukorzeniona, dlatego w ciągu pierwszych dwóch tygodni, bo tyle trwa około okres przyrostu darni do podłoża, nie powinniśmy jej intensywnie użytkować. Dopiero po tym czasie można wykonać pierwsze koszenie trawnika i zacząć jego użytkowanie.