Przed rozłożeniem trawników rolowanych, musimy przygotować murawę, na której ma się znaleźć. Zaczynamy od wyrównania wszystkich dołków i górek, następnie pozbywamy się chwastów. Najłatwiej zrobić to z pomocą środków chemicznych, które usuną niepotrzebne rośliny w 3-4 dni. Gdy chwasty uschną, przekopujemy teren.
Darń potrzebuje do wzrostu lekkiej, przepuszczalnej i piaszczystej ziemi o lekko kwaśnym odczynie (pH 5,5-6,5). Jeżeli nasza gleba nie spełnia tych kryteriów, możemy poprawić jej właściwości, mieszając podłoże z piaskiem.. Po wzbogaceniu w ten sposób gleby, przekopujemy ją, wyrównujemy, wałujemy i grabimy.
Jeżeli w ogrodzie ziemia jest ciężka, najlepiej nawieźć nieco piaszczystego podłoża i przekopać wierzchnią warstwę. Na trzy tygodnie przed planowanym rozłożeniem trawnika, nawozimy glebę nawozem wieloskładnikowym.
Układanie trawy z rolki
Cała powierzchnię najlepiej zazielenić w ciągu jednego dnia, ponieważ przetrzymywanie trawy w rolkach może doprowadzić do jej zniszczenia. – Rolki darni układa się jedną przy drugiej, bez naciągania, tak aby przy utracie wilgoci nie powstały szpary. Rolki w razie potrzeby docinamy ostrym narzędziem. Po ułożeniu trawnika należy go obficie podlać tak aby i podłożę pod nim było wilgotne. Następnie całość należy przywałować, w ten sposób dochodzi do usunięcia znajdujących się pod spodem pęcherzyków powietrza – wyjaśnia pracownik producenta trawników w rolkach, firmy Green Flor.
Pamiętajmy, że świeżo „ułożona” trawa nie jest jeszcze ukorzeniona, dlatego w ciągu pierwszych dwóch tygodni, bo tyle trwa około okres przyrostu darni do podłoża, nie powinniśmy jej intensywnie użytkować. Dopiero po tym czasie można wykonać pierwsze koszenie trawnika i zacząć jego użytkowanie.