Kiedy kamień wymaga impregnacji?

Impregnowanie kamienia wykorzystywanego do wykończenia oraz aranżacji wnętrz to podstawowy krok, aby go zabezpieczyć. Ze względu na istotną rolę tego procesu niektóre firmy decydują się na podwójną pielęgnację elementów kamiennych, zwłaszcza blatów do kuchni lub łazienki. Pozwala to zmniejszyć nasiąkliwość materiału, aby optymalnie chronić go przed wpływem wilgoci oraz odbarwianiem. Zobacz, jak wygląda ten proces i kiedy się go przeprowadza.

kamienny blat

Impregnacja kamienia dotyczy wszystkich elementów, które są wykonywane z tego solidnego materiału. Choć jego trwałość wynosi wiele lat, w praktyce narażony jest na wpływ rozmaitych szkodliwych czynników zewnętrznych.

Proces impregnacji kamienia

Zarówno kamienne blaty, jak również parapety, schody czy elewacje powinny zostać zaimpregnowane przynajmniej raz z użyciem dedykowanego środka. Producent wyrobów
z kamienia KrakStone wykonuje ten proces dwukrotnie — po wytworzeniu, a później w trakcie montażu.

Impregnat:

  • musi być dopasowany do rodzaju kamienia, aby optymalnie chronić go przed zawilgoceniem i blaknięciem,
  • blokuje przedostawanie się wody,
  • ogranicza negatywny wpływ promieniowania UV,
  • spowalnia proces starzenia się elementów z kamienia i rozwoju grzybów,
  • nie powinien zmieniać odcienia kamienia, a raczej w neutralny sposób zabezpieczać go, podkreślając wszystkie walory estetyczne i zostawiając satynowy połysk.

Samodzielna impregnacja kamienia jest możliwa, ale lepiej skonsultować jej przebieg
z fachowcami. Nie tylko doradzą oni, w jaki sposób chronić poszczególne rodzaje kamienia, ale też jak przygotować je do tego zabiegu i kiedy najlepiej go wykonać (minimum dwa tygodnie po montażu blatu lub elewacji, aby dać im szansę na wyschnięcie kleju).

Jak zabezpieczać elementy kamienne w domu?

Choć impregnacja to niezwykle skuteczny sposób zabezpieczenia kamiennych blatów, to jednak w codziennej eksploatacji może nie wystarczyć. Narażone na wpływ wysokich temperatur, wilgoci oraz kontaktu z gorącymi czy tłustymi naczyniami mogą zostać trwale uszkodzone. Aby optymalnie chronić elementy z kamienia, należy przestrzegać kilku wskazówek:

  • unikać wybielaczy i środków chemicznych z pH 5,5 (dotyczy blatów marmurowych, które mogłyby ulec trwałemu uszkodzeniu),
  • po czyszczeniu płynem do mycia naczyń zadbać o to, aby jego resztki nie zostały na blacie,
  • nie stosować środków zawierających m.in. kwas octowy czy solny, które zmatowią blat,
  • środki do impregnacji dobierać według rodzaju i miejsca umieszczenia kamienia.

Kamień to niezwykle piękny materiał, który dodaje wnętrzom elegancji. Aby należycie pełnił swoją rolę przez długi czas musi zostać odpowiednio zaimpregnowany, a potem czyszczony i pielęgnowany.

śr. ocena 5 / głosów 1