Kolor drzwi wewnętrznych. Czym się kierować przy wyborze?

Czarne, białe, a może kolorowe? Jakie drzwi wewnętrzne wybrać, projektując własne mieszkanie? Poniżej kilka porad, ułatwiających podjęcie decyzji.

drzwi wewnetrzne

Zwróć uwagę na wnętrze

Dysponujesz mieszkaniem o dużym, a może małym metrażu? Fakt ten ma wbrew pozorom dość duże znaczenie. Przyjęło się sądzić, że we wnętrzach małych lepiej sprawdzają się drzwi o jasnych barwach. Subtelne odcienie bieli stwarzają iluzję doświetlenia i przestronności. Inaczej ma się sprawa z wnętrzami obszerniejszymi. W ich przypadku, stosujemy barwy ciemniejsze – mocniej definiujące przestrzeń.

Co z wyrazistymi kolorami, w stylu krwistej czerwieni bądź słonecznej żółci? To dość odważne propozycje, spotykane w nowoczesnych, designerskich projektach. Rzadko kiedy jednak rzeczywiście pasują. Oczywistym wyjątkiem są pomieszczenia dziecięce, w których stylizacja rządzi się swoimi własnymi prawami.

Elementy otoczenia równie ważne

Drzwi nie znajdują się w próżni. Wręcz przeciwnie – współgrają z otoczeniem, zwłaszcza z podłogami i oknami. Zdaniem projektantów, odpowiednie wyważenie proporcji kolorystycznych między wymienionymi elementami, stanowi klucz do aranżacyjnego sukcesu. Metod doboru kolorów jest wiele. Niektórzy decydują się na kontrastowe zestawienia, inni preferują jednolitość. Ciekawie wyglądają np. połączenia ciemnych parkietów z ciemnymi drzwiami.

Komponując odcienie drzwi i okien, musimy być wyjątkowo ostrożni.

Warto wiedzieć, że ramy okienne często wydają się ciemniejsze, niż drzwi wykonane z tej samej okleiny bądź drewna. Wynika to ze złudzenia optycznego. Ramy widzimy przeważnie pod światło, a drzwi w ostrym świetle, wpadającym przez okno – zauważa ekspert firmy Windoor, producenta wysokiej jakości drzwi wewnętrznych.

Kolor a materiał wykonania

Na to w jaki sposób odbieramy kolor drzwi, w dużym stopniu wpływa materiał z którego wykonano dany model. Chodzi przede wszystkim o wzory w postaci usłojeń. Mogą one zmienić postrzeganie całego skrzydła drzwiowego – nadać mu specyficznego stylu i odcienia.

Z poszukiwaniami wymarzonego wzoru nie warto jednak przesadzać. Drogie, egzotyczne gatunki drewna często nie gwarantują efektu, na którym nam zależało. Tak naprawdę, ładne i estetyczne barwy jesteśmy w stanie osiągnąć, inwestując w drzwi z okleiny drewnopodobnej. Wystarczy dobrze się rozejrzeć i znaleźć ciekawą ofertę. Szerokim asortymentem okleinowych drzwi wewnętrznych dysponuje m.in. firma Windoor.