Kompozycja stylu. Drzwi jako element kreacji wnętrza

Drzwi to jeden z kluczowych elementów wystroju domów i mieszkań. Odpowiednio dobrane, nadają pomieszczeniom unikalnego charakteru oraz stylu. Przy projektowaniu wnętrz naszych pomieszczeń warto więc poświęcić nieco czasu na wybór właściwych drzwi.

drzwi wewnetrzne

Styl i funkcjonalność

Przy wyborze odpowiednich drzwi kierujemy się przede wszystkim dwoma kryteriami – ich funkcjonalnością oraz estetyką. Na szczęście, oferty firm produkujących drzwi wewnętrzne obfitują w ciekawe propozycje, łączące stylowość, nowoczesność i niezawodność działania. Każdy powinien więc znaleźć coś dla siebie. Warto jednak pamiętać, że drzwi to jeden z elementów aranżacji. Dobrze więc, żeby tworzył on spójną kompozycję z resztą wnętrza – meblami, kolorem ścian czy podłogą. Tylko w ten sposób uzyskamy pożądany efekt wizualny. Całościowa wizja wnętrza powinna być obecna w naszej głowie jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie drzwi.

Wiele modeli do wyboru

Na rynku znajdziemy różnorodne rodzaje drzwi, których wybór powinniśmy uzależnić od naszych gustów i potrzeb. Przede wszystkim musimy zdecydować, czy wolimy drzwi lewe czy też prawe. Dużo zależy od rozkładu pomieszczeń i właściwego zagospodarowania przestrzeni, tak aby poruszać się w niej komfortowo. W następnej kolejności powinniśmy podjąć decyzję co do sposobu, w jaki drzwi mają się otwierać. Większość decyduje się na tradycyjne drzwi uchylne. Możemy jednak wybrać opcję alternatywną, w postaci drzwi przesuwnych (świetnie sprawdzających się w małych wnętrzach oraz do zabudowy szaf) lub łamanych. Ciekawym rozwiązaniem są również drzwi wahadłowe. Rzadziej widuje się je jednak we wnętrzach mieszkalnych. Częściej są to lokale usługowe, w których istnieje potrzeba oddzielenia od siebie dwóch pomieszczeń w sposób jak najmniej utrudniający przemieszczanie się (np. w restauracjach).

Szkło jest na topie

Drzwi mogą być wykonane z różnych materiałów. To też trzeba wziąć pod uwagę przy ich zakupie. Wciąż królują tradycyjne rozwiązania, w postaci drzwi drewnianych. Ciekawą alternatywę stanowią jednak stylowe drzwi szklane. Drzwi wykonane ze szkła dobrze doświetlają wnętrza i powiększają je optycznie. Dzięki temu, pokoje sprawiają wrażenie lekkich i przestronnych. Interesującym pomysłem jest montaż drzwi szklanych w łazience. Przepuszczają one światło z innych pomieszczeń, likwidując wrażenie ciemności. Jednocześnie świetnie znoszą wysoką wilgotność. Przy wyborze drzwi szklanych możemy dobrać rozmaite rodzaje szkła – przejrzyste, matowe, metaliczne czy też piaskowe, o różnych wzorach i kolorach, gładkiej bądź wypukłej powierzchni. Nie ulega więc wątpliwości – drzwi szklane to stylowe uzupełnienie wnętrz naszych domów i mieszkań. Produkcją drzwi tego typu zajmuje się dziś wiele renomowanych firm. Dobry przykład stanowi firma DUBIELGLASS, gdzie poza drzwiami, można nabyć także wiele innych, ciekawych rozwiązań z materiałów szklanych, przeznaczonych dla domów, powierzchni użytkowych i komercyjnych.