Kotły kondensacyjne – czy sprawdzą się w Twoim domu?

Czy inwestycja w kotły kondensacyjne ma sens? Szybki rzut oka na ceny zdradza, że kotły kondensacyjne kosztują znacznie więcej niż ich tradycyjne odpowiedniki. Jednocześnie, ich zapotrzebowanie na paliwo jest wyraźnie mniejsze. Czy to jednak wystarczy, by kotły wykorzystujące zjawisko kondensacji sprawdziły się także w Twoim domu?

Czym jest kondensacja?

Jest to proces, który występuje także w przyrodzie – w przypadku kotłów chodzi o skroplenie pary wodnej, która znajduje się w spalinach. W efekcie spalania paliwa, w spalinach pojawia się woda – zawarty w nim wodór łączy się z tlenem atmosferycznym. Odparowująca woda pochłania przy tym sporą ilość energii powstałej w wyniku spalania paliwa, która w przeciwnym wypadku zwyczajnie wypłynęłaby przez komin. Stąd zresztą wynikają tak doskonałe parametry kotłów kondensacyjnych.

Specjalny wentylator dostarcza do układu powietrze, które zmieszane z gazem spala się na powierzchni palnika. W rezultacie, pojawiają się spaliny, które opływają wymiennik ciepła – woda grzewcza znajdująca się wewnątrz wymiennika pobiera z nich ciepło. Następnie, gdy wypływa z kotła, zasila całą instalację centralnego ogrzewania w domu. Gdy woda krąży po domu, ulega schłodzeniu, oddając ciepło do poszczególnych pomieszczeń. W momencie gdy wróci do kotła, cały proces powtarza się – jej temperatura znacznie spada.

Warto przy tym pamiętać, że zarówno kocioł jak i komin muszą być przygotowane do działania ze spalinami, w których dochodzi do zjawiska kondensacji. W przeciwnym wypadku, wykraplająca się ze spalin wilgoć zwyczajnie może uszkodzić wnętrze komina.

Kotły kondensacyjne składają się jednak nie tylko z odpornych na kwaśne skropliny materiałów, ale także z wyjątkowo wydajnych wymienników ciepła. Ten element odpowiedzialny jest za schłodzenie spalin – obniża temperaturę do takiego poziomu, że ze spalin zaczyna się wytrącać para wodna. Z kolei punkt rosy, to jest najniższa możliwa temperatura, w dużym stopniu zależy od rodzaju kotła – od 47 stopni Celsjusza (kotły olejowe), przez 52 stopnie (kotły na gaz płynny), aż po 56 stopni w przypadku kotłów na gaz ziemny. Powracająca z instalacji do kotła woda odpowiedzialna jest za schładzanie spalin co oznacza, że jej temperatura również musi być odpowiednio niższa.

Czym jest sprawność?

Zanim zastanowimy się czy inwestycja w kotły kondensacyjne rzeczywiście się opłaca, warto powiedzieć kilka słów na temat tego, czym jest sprawność kotła. Krótko mówiąc, jest to stosunek ilości ciepła powstającego w wyniku spalania do ilości ciepła przekazanego wodzie. W rezultacie skraplania pary wodnej, powstaje aż 11% całego ciepła, co oznacza, że przy odpowiedniej konstrukcji, sprawność kotła może nawet przekroczyć wartość 100 procent!

Kotły kondensacyjne – warto?

Aby odpowiedzieć na to pytanie należy porównać parametry kotłów kondensacyjnych z ich odpowiednikami nie wykorzystującymi tego rozwiązania. Zdecydowana większość kotłów niekondensacyjnych dostępnych na rynku nie wykorzystuje do końca energii, jaka znajduje się w paliwie, które spalają. W rezultacie, ogromna ilość ciepła ulatuje w parze wodnej razem ze spalinami. Takie ciepło określa się mianem ciepła utajonego – żeby mogło dojść do zwiększenia temperatury wody, konieczne jest skroplenie się pary wodnej w spalinach (czyli zajście procesu kondensacji) – będzie to możliwe dopiero wtedy, gdy temperatura spalin znacznie się zmniejszy. Brzmi niby prosto, ale wymaga jednak zastosowania pewnych rozwiązań.

Przede wszystkim, montaż kotłów kondensacyjnych wymaga specjalnych ustawień całej instalacji. Przede wszystkim, parametry wody grzewczej w przypadku takich rozwiązań są znacznie niższe niż w przypadku instalacji tradycyjnych – oznacza to konieczność zastosowania zupełnie innych grzejników, średnic rur czy armatury. W praktyce, decyzję o użyciu kotłów kondensacyjnych podjąć należy jeszcze na etapie projektowania całej instalacji lub w momencie, gdy przebudowujemy domową instalację grzewczą.

Jak można przeczytać na stronie http://www.junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/, kotły kondensacyjne oferują nawet o 25% wyższą sprawność, niż konwencjonalne rozwiązania. Efektywność energetyczna tego rodzaju urządzeń sięga nawet 94%, co oznacza znacznie niższe wydatki na ogrzewanie w Twoim domu. Jest to możliwe dzięki wspomnianemu już zjawisku kondensacji pary wodnej – odzyskana w ten sposób energia przekazana zostaje do instalacji centralnego ogrzewania.

Czy takie rozwiązanie jest trwałe? Tak, o ile zastosujemy specjalny wymiennik ciepła, odporny na działanie kwaśnego kondensatu. Idealny wymiennik powinien być wykonany ze stopu aluminiowo-krzemowego, dodatkowo wzmocnionego magnezem. Taki materiał wyróżnia się swoją odpornością na korozję przy kontakcie z kondensatem. Zwykłe rozwiązania nie zdają egzaminu – kwaśne skropliny bardzo szybko doprowadzą do ich nieodwracalnego uszkodzenia.

Podsumowując – inwestycja w kotły kondensacyjne jak najbardziej ma sens. Takie kotły pozwolą na realne oszczędności na wydatkach związanych z ogrzewaniem, dzięki swojej wysokiej wydajności. Warto jednak pamiętać o tym, że użycie takich rozwiązań wymaga odpowiedniego przygotowania całej instalacji.