Czy kupno mieszkania rzeczywiście jest tak dużo droższe niż jego wynajem?

Wynajem mieszkania kojarzy się z mniej obciążającą inwestycją. Nie wymaga kredytu i wzięcia na swoje barki wieloletniego zobowiązana. Do niedawna był też po prostu tańszą opcją. Jednak czasy się zmieniają, a wraz z nimi rynek nieruchomości. Czy dzisiaj kupno mieszkania faktycznie jest droższe od wynajmu?

Porównywalne koszty

Okazuje się, że w dzisiejszych czasach koszt zakupu i wynajmu mieszkania jest porównywalny, zwłaszcza w dużych miastach. Przykładowo w Warszawie czy Gdańsku, chcąc wynająć mieszkanie dwupokojowe, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu nawet 2000 złotych. Rata kredytu zaciągniętego na 20 – 30 lat, bo z takimi zazwyczaj mamy do czynienia, będzie zbliżona, a nawet niższa od tej kwoty, co po dodaniu opłat za media czy czynsz da podobną miesięczną stawkę. A trzeba pamiętać, że kupno to zdecydowanie bardziej przyszłościowa inwestycja.

Inwestycja na przyszłość

Rozważając wynajem mieszkania nie możemy zapomnieć, że taka transakcja nie przyniesie nam profitów w przyszłości. Co miesiąc płacimy za możliwość mieszkania w danym miejscu, a nasze pieniądze trafiają do kieszeni właściciela, który ma prawo wycofać się z umowy. Krótko mówiąc, w przyszłości możemy zostać z niczym. W kupionym mieszkaniu jesteśmy “na swoim”. Owszem, spłacamy kredyt bankowy przewyższający wartość samej nieruchomości, ale są to pieniądze zainwestowane w swoją własność. Poza tym w długim okresie ceny nieruchomości rosną, więc nasze mieszkanie jest coraz więcej warte. Nic nie stoi na przeszkodzie, by sprzedać mieszkanie – często za dużo większe pieniądze, zwłaszcza jeśli jest w dobrym stanie i w dogodnej lokalizacji – i kupić nowe lokum. To inwestycja na lata, również w przyszłość naszych dzieci. W tym kontekście mieszkanie wcale nie będzie droższe niż wynajem, a dodatkowo przyniesie wymierne korzyści.

Udogodnienia dla kupujących

W dzisiejszych czasach na kupujących mieszkania czeka szereg udogodnień, czyniących tę transakcję atrakcyjną również pod względem finansowym. Dlaczego kupno mieszkania wcale nie musi być drogie?

Wyjaśnia to specjalista z krakowskiej firmy ASA Development: Obecnie kupując mieszkanie możemy liczyć na dopłaty od państwa, które odciążą inwestorów w spłaceniu wkładu własnego. Poza tym kupując mieszkanie, zwłaszcza z rynku pierwotnego, można liczyć na atrakcyjne rabaty cenowe. Deweloperzy chętnie idą na rękę inwestorom i obniżają cenę za metr kwadratowy lokalu. Wszystko to sprawia, że kupko lokalu mieszkaniowego wcale nie musi być dużo droższe od wynajmu, a na dłuższą metę może okazać się bardziej opłacalne.