Łazienka jasna czy ciemna – na jakie kolory postawić?

Jeśli porównamy łazienki do innych pomieszczeń domowych, okazuje się, że spędzamy w nich w ciągu dnia relatywnie mało czasu. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy mniejszą wagę przykładać do ich wystroju. Oferta płytek podłogowych i ściennych, ceramiki łazienkowej oraz innych elementów decydujących o estetyce łazienki potrafi przytłoczyć mnogością rozmaitych wzorów i form. Pierwszym pytaniem, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć zanim przystąpimy do urządzenia łazienki, jest: na jakie kolory postawić? Jasne, czy ciemne? Oba warianty mają zarówno swoje wady, jak i zalety.

Łazienka jasna

To najpowszechniej stosowany klucz kolorystyczny, mimo to raczej rzadko spotkamy się z wykończeniami w kolorze czystej, gładkiej bieli – takie rozwiązanie dla wielu osób wydaje się zbyt chłodne i sterylne. Zdecydowanie chętniej wybierane są przyjemne dla oka jasne, delikatne odcienie beżu, wanilii czy kojarzącego się z czystą wodą błękitu.

-Jasne kolory spiszą się przede wszystkim w łazienkach o niewielkich rozmiarach, gdyż optycznie powiększają pomieszczenia – wyjaśnia specjalista z firmy Domeko, dystrybutora produktów znanych na rynku ceramiki marek.

Udowodniono, że kolory mają niebanalny wpływ na nasz nastrój – jasne, świeże kolory działają pobudzająco, co jest szczególnie istotne w czasie porannej toalety. Dodatkowo pozwalają one stworzyć bardziej harmonijne tło dla wyposażenia łazienki: wanny, umywalki, kabiny prysznicowej wraz z armaturą. Jeśli jasna łazienka wydaje się komuś nudna, może ją z łatwością urozmaicić kolorowymi akcentami, np. kolorowym lustrem czy drewnianymi parapetami.

Łazienka ciemna

Ciemne kolory w łazience to zdecydowanie większe wyzwanie, głównie ze względu na fakt, że mają one tendencję do optycznego zmniejszania przestrzeni. Jeśli nasza łazienka nie jest zbyt przestronna, układanie w niej ciemnej ceramiki nie będzie najlepszym pomysłem – sprawimy w ten sposób, że stanie się ona bardzo przytłaczająca i mało komfortowa. Niemniej jednak ciemne kolory, takie jak brązy czerwienie, czy czerń mają swoje plusy. Najważniejszy to ich niezrównana elegancja –robią po prostu oszałamiające wrażenie, jeśli zatem lubimy relaksować się w wannie i zależy nam na stworzeniu w łazience odpowiedniego klimatu, ciemne kolory będą odpowiednim wyborem. Kolejna zaleta to możliwość stworzenia bardzo wyraźnego kontrastu między tłem tworzonym przez ściany i podłogę a wyposażeniem łazienki. W ten sposób łatwo wyeksponować te drugie. Ciemne kolory mogą również doskonale komponować się z niebanalnym, punktowym oświetleniem, podkreślającym nastrój tajemniczości.