Mała architektura w parku. Czego nie powinno zabraknąć na terenach rekreacyjnych?

Parki to prawdziwe oazy ciszy i zieleni w przestrzeni miejskiej. Można się tam ukryć przed ulicznym zgiełkiem oraz odpocząć, jednak warunkiem jest ich odpowiednie zagospodarowanie. Mimo że na skwerach i w parkach pierwsze skrzypce zawsze grają drzewa i ozdobna roślinność, nie mniej ważne są elementy małej architektury. Które z nich gwarantują przyjemny oraz komfortowy wypoczynek w tego typu miejscach?

Mała architektura miejska

Park, czyli strefa stworzona do relaksu

Nie ma nic przyjemniejszego niż odpoczynek w cieniu drzew podczas upalnej pogody. Dzięki parkom możliwe jest to nawet w centrum miasta.

Dlatego też powinny znaleźć się tam wygodne ławki dla spacerowiczów. Muszą zarówno zapewniać komfort użytkownikom, jak i być wytrzymałe.

W związku z tym, że nieustannie będą znajdowały się one pod gołym niebem, nie mogą być podatne na niszczenie pod wpływem czynników atmosferycznych. Ławki takie powstają ze stali oraz ze stylowego drewna, a ich powierzchnia jest starannie zabezpieczana lakierem oraz impregnowana. Poza tym są one przystosowane do tego, aby mocować je do podłoża, co sprawia, że nie są narażone na akty wandalizmu.

Ławki, które znajdą się w parku, muszą wpisywać się w charakter tej przestrzeni. Mogą mieć finezyjnie wygięte i ozdobne poręcze albo całkowicie prostą formę. Warto także, aby część ławek miała oparcia, które zdecydowanie podwyższają komfort podczas ich użytkowania” – mówi ekspert z firmy BUD-NET.

Inwestorzy nie powinni zapominać również o rowerzystach. W dobrze zagospodarowanym parku muszą znajdować się praktyczne stojaki na rowery.

Walory estetyczne parków

Mała architektura miejska powinna być prawdziwą ozdobą przestrzeni. Potrzebne są do tego rośliny i efektowne donice.

W parkach najlepiej sprawdzą się donice wykonane z betonu. Materiał ten nie tylko idealnie komponuje się z zielenią, ale jest także praktycznie niezniszczalny. Dzięki temu wykonane z niego kwietniki nawet po długim czasie będą prezentowały się niezwykle estetycznie.

Osoby odpowiedzialne za aranżację parków mają do dyspozycji bogaty wybór donic. W zależności od projektu i specyfiki przestrzeni projektanci mogą postawić na modele owalne, kwadratowe oraz wielokątne. Kwietniki te występują również w różnych wariantach, jeżeli chodzi o ich rozmiary.

Przemyślana organizacja przestrzeni

Aby wyznaczyć trawniki oraz ścieżki dla spacerowiczów, należy sięgnąć po kostkę brukową. Efektownie będą prezentowały się także granitowe krawężniki. W parku nie może również zabraknąć koszy na śmieci. Nie muszą one oszpecać przestrzeni – eleganckie modele powstają z lakierowanego drewna i efektownie wykończonego metalu. Wszystkie te elementy pozwolą na stworzenie parku sprzyjającego wypoczynkowi.

śr. ocena 0 / głosów 0