Markizy i ich praktyczne zastosowanie

Markizy tarasowe i balkonowe pełnią dwie funkcje. Z jednej strony stanowią estetyczne uzupełnienie zewnętrznego obszaru wypoczynku, a z drugiej – dają przyjemny cień. Idealne markizy powinny być wykonane z doskonałej jakościowo tkaniny, odporne na działanie czynników atmosferycznych i zamocowane w odpowiedni sposób. O czym jeszcze warto wiedzieć w kontekście tych osłon okiennych?

Markizy tarasowe

Rodzaje markiz

Rynek oferuje dziś różne rodzaje markiz balkonowych i tarasowych. Przykładowe modele prezentujemy poniżej.

  • Markizy kasetowe: w tej konstrukcji materiał po zwinięciu jest całkowicie schowany w pełnej kasecie aluminiowej, odpornej na korozję. Dzięki takiemu rozwiązaniu tkanina jest zabezpieczona przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych.
  • Markizy półkasetowe: takie produkty można zamontować do ściany, do krokwi lub do sufitu i wszędzie tam, gdzie wymagane jest zacienienie dużych powierzchni. Materiał jest nawijany na wał i umieszczany w półkasecie, czyli w kasecie otwartej.
  • Markizolety: te produkty wyposażone są w ruchomy wysięgnik, który umożliwia regulację stopnia pochylenia. Wiąże się z tym przepuszczalność światła.

Markizy na taras można zakupić w wersji z napędem elektrycznym lub manualnym. W tym drugim przypadku konstrukcją steruje się za pomocą korby. Elektryczne sterowanie jest znacznie wygodniejsze (zwłaszcza w przypadku dużych markiz), ale modele z takim systemem mają wyższą cenę.

Dlaczego warto montować markizy?

Markizy okażą się niezastąpione w sezonie letnim – a więc właśnie wtedy, gdy na tarasie spędza się najwięcej czasu w ciągu dnia. Niekiedy słońce przygrzewa tak mocno, że jedyną opcją jest powrót do zaciemnionych pomieszczeń. Ale w ten sposób marnuje się przecież cały potencjał, jaki daje miejsce wypoczynku „pod chmurką”. Markizy rozwiązują ten problem, stanowiąc skuteczną ochronę przed słońcem. Co ważne, można je bez problemu zwijać w razie potrzeby.

Wysokiej klasy markizy tarasowe zacieniają całą przestrzeń lub tylko wybrany jej fragment. Są znacznie stabilniejsze i łatwiejsze w utrzymaniu czystości w porównaniu z parasolami przeciwsłonecznymi, nawet tymi o sporej średnicy. W przypadku markiz odchodzi problem odkształceń i przewracania się konstrukcji w przypadku silnych wiatrów.

O czym pamiętać przy wyborze markizy?

W kwestii jakości nie warto eksperymentować. Odpowiednią osłonę najlepiej zakupić w profesjonalnym punkcie sprzedaży, na przykład bezpośrednio u dostawcy UNI-PLAST. Tylko renomowane firmy specjalizujące się w sprzedaży i montażu markiz oferują fachowe doradztwo i wsparcie techniczne. Jeśli więc zależy Ci na perfekcyjnie dobranym produkcie, zasięgnij porady ekspertów.

O jakich wskazówkach praktycznych warto jeszcze pamiętać? Montaż markizy powinien być dobrze zaplanowany. Właśnie dlatego jeszcze przed zakupem warto obserwować cienie i nasłonecznienie na tarasie w poszczególnych porach dnia. Najlepiej zacienić tylko najbardziej nasłoneczniony obszar, a ten zacieniony zostawić bez przesłony.

śr. ocena 5 / głosów 20