Metody konserwacji wykładzin

Pomimo zmieniających się trendów w zakresie wykończenia wnętrz, wykładziny wciąż nie tracą na popularności. Chętnie wybierane są zarówno modele wykonane PCV, jak i tak zwane wykładziny dywanowe. Mnogość wzorów i kolorów sprawia, że każdy może dopasować je własnych preferencji. Trudniejsze bywa jednak utrzymanie ich w czystości. Jak wygląda konserwacja? Sprawdź najlepsze metody.

czyszczenie wykładziny

Gdzie najczęściej wykorzystywane są wykładziny?

Wykładziny są bardzo praktycznym i estetycznym rozwiązaniem. Dzięki ich zastosowaniu możliwa jest całkowita zmiana pomieszczenia. To między innymi wpływa na ich popularność. Stosowane są nie tylko w domach i mieszkaniach. Sięgają po nie właściciele biur, czy hoteli.

Mnogość różnych rodzajów, wzorów i kolorów, a często także możliwość indywidualnej personalizacji np. w przypadku hotelu, sprawiają, że sława wykładzin od lat nie gaśnie. Chociaż wymagają one nieco większej uwagi, niż np. podłoga z paneli, to jednak mają zupełnie inny charakter – mówi specjalista z firmy Tukan ze Szczecina.

Jak dbać o wykładziny, aby zminimalizować ich zużycie?

Jeżeli chcesz przez długi czas cieszyć się piękną wykładziną w dobrym stanie, to warto przede wszystkim dobrze przygotować się do wyboru jej konkretnego rodzaju. Nie wszystkie modele są jednakowo trwałe. Różnią się między innymi odpornością na:

  • natężenie ruchu,
  • wycieranie,
  • zaplamienie.

Znacznie trwalsze są wykładziny biurowe, które codziennie narażone są na wzmożoną eksploatację. Brud przenoszony na podeszwach pracowników, czy klientów sprawia, że wymagają one częstszego czyszczenia. Muszą więc być odporne, aby nie trzeba było wymieniać ich po krótkim czasie. W zależności od zabrudzeń powinno czyścić się je raz na 2-3 miesiące. Z kolei kompleksowa konserwacja z zastosowaniem specjalnych preparatów w tym przypadku odbywa się raz w roku.

Jak ta kwestia wygląda w przypadku przestrzeni domowych? Zwykle nie ma konieczności tak częstego czyszczenia, jak w biurach. W niektórych przypadkach coroczne usunięcie zabrudzeń i przeprowadzenie czynności pielęgnacyjnych polegających na aplikacji specjalnych środków zabezpieczających zupełnie wystarcza.

Czy wykładzinę można czyścić samodzielnie?

Wiele osób decyduje się na samodzielne czyszczenie wykładziny. Oczywiście w sytuacji, kiedy nagle ją czymś zaplamisz – jest to logiczne działanie. Pamiętaj jednak, że rodzaj zabrudzenia powinien być usunięty za pomocą odpowiedniego środka. Inaczej czyści się plamę po musztardzie, czy ketchupie, a inaczej atrament, który przypadkiem wylał się z długopisu lub pióra. W każdy przypadku liczy się natomiast czas. Jeżeli zareagujesz dostatecznie szybko, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że nie zostanie nawet mały ślad.

Kompleksowe czyszczenie całej powierzchni wykładziny, a także jej zabezpieczenie przed zabrudzeniami zdecydowanie lepiej powierzyć jednak specjalistycznej firmie. Fachowcy mają odpowiednie sprzęty do tego, aby czynność tę wykonać dokładnie.

śr. ocena 0 / głosów 0