Montaż rusztowania krok po kroku

Stabilność rusztowania w równej mierze zależy od jakości konstrukcji, jak również od sposobu jej montażu. Dlatego tak ważne jest precyzyjnie rozstawianie poszczególnych elementów, a następnie ich solidne połączenie. Podpowiadamy, w jaki sposób rozplanować pracę, aby uzyskać zamierzony efekt. Przypominamy też, że w razie jakichkolwiek wątpliwości warto zawsze skorzystać z pomocy firmy, od której rusztowanie zostało wynajęte.

montaż rusztowania

Rusztowanie zazwyczaj składa się z kilku kondygnacji. Najważniejszy jest oczywiście montaż podstawy, która ma utrzymać całą konstrukcję w nienaruszonej pozycji. Zwłaszcza przy większych inwestycjach warto opracować projekt, w którym uwzględnisz charakter miejsca pracy na wysokościach oraz optymalnie rozplanujesz rozkład rusztowania.

Montaż podstawy i pierwszych kondygnacji

Zacznijmy od organizacji kwestii technicznych — wynajmu rusztowania oraz uzyskania wymaganych dokumentów (instrukcja montażu i eksploatacji, projekt techniczny). Informacje tam zawarte są cennymi wskazówkami na temat tego, jak krok po kroku wznieść stabilne rusztowanie. Znajdziesz w nich także dalsze zasady dotyczące korzystania z niego konstrukcji i poruszania się po nim.

Montaż rusztowania obejmuje wznoszenie poszczególnych pionów. Na początku trzeba wymierzyć odległości między nimi i ustawić w wyznaczonych miejscach podstawki śrubowe oraz zamontować nakładki. Kolejnym etapem jest założenie stężeń poziomych i instalacja ram. Przychodzi czas na montaż ram, a następnie montaż stężenia ukośnego pierwszego pola i nałożenie podestu. Po zamocowaniu pionu komunikacyjnego powstaje pierwsza kondygnacja rusztowania, którą należy jeszcze wypoziomować. Ten etap jest bardzo ważny, ponieważ stanowi wyznacznik dla dalszych prac montażowych i zapewnia stabilizację ciągowi komunikacyjnemu, który przebiega na tym poziomie.

Dalsze etapy pracy przy rozkładaniu rusztowania

Na pierwszej kondygnacji jest mocowana poręcz kolejnej wraz z deską burtową. Dalsze etapy prac przebiegają w powtarzalny sposób, a poszczególne części montuje się do tych, znajdujących się poniżej.

Po wzniesieniu konstrukcji w poziomie i w pionie przychodzi czas na jej kotwienie, czyli mocowanie do ściany budynku. Dzięki temu uzyskuje się optymalne zabezpieczenie i najlepszą stabilizację. Liczba kotew oraz sposób ich rozmieszczenia nie mogą być przypadkowe. Wzmianki o nich także znajdziesz w załączonej instrukcji montażu. W razie wątpliwości lub niejasności zawsze możesz skontaktować się z firmą Ledwon Rusztowania, od której wypożyczysz rusztowanie.

śr. ocena 5 / głosów 1