Na co zwrócić uwagę, wybierając dostawcę materiałów budowlanych?

Każdemu z nas zależy, aby remont czy budowa domu były prowadzone w sprawny sposób. Kluczową rolę w tego typu przypadkach odgrywa zaopatrzenie w materiały budowlane. Z usług jakiego dostawcy warto skorzystać, aby uniknąć przykrych sytuacji?

materialy budowlane

Składy bądź markety

Materiały budowlane zakupuje się przeważnie w składach/profesjonalnych firmach dostawczych bądź marketach. Często bardziej korzystne wydaje się skorzystanie z tej pierwszej opcji. Profesjonalnie wyposażone składy dysponują szeroką gamą materiałów. Opłaca się tam kupować m.in. bloczki betonowe, materiały ścienne i stropowe, pokrycia dachowe, kostki brukowe czy ogrodzenia. Dobrze wyposażone składy, firmy i hurtownie posiadają jeszcze jedną wielką zaletę – specjalistyczny transport, umożliwiający przewóz zakupionych materiałów w preferencyjnych cenach, np. za koszt paliwa. Atutem tego typu miejsc jest również wykwalifikowane doradztwo techniczne czy możliwość wyceny materiałów w oparciu o projekt budowlany. Na rynku znajdziemy wiele profesjonalnych firm dostarczających materiały budowlane. Dobrym przykładem jest Firma Handlowa Zajkowska, działająca na Podlasiu, w Białymstoku.

Dostępność dostawcy

Każdej osobie realizującej inwestycję budowlaną zależy na czasie. Dobrze więc, aby dostawca był dyspozycyjny i służył nam pomocą oraz bieżącym wsparciem, niezależnie od dnia tygodnia czy pory roku. Ciekawą opcją jest np. zakup materiałów budowlanych zimą, kiedy to na placach budowy panuje zastój, a firmy nie chcą utrzymywać zbyt wysokiego stanu asortymentu, obniżając ceny. Wybierając dostawcę dobrze też zwrócić uwagę na dystans, jaki dzieli go od naszego placu budowy. Przyjęło się, że nie powinien on przekraczać 50 km. Zakup np. ciężkiej budowlanki z odległego składu jest zwyczajnie nieopłacalny ekonomicznie – koszty transportu mogą bowiem wynieść nawet ¼ ceny materiałów!

Jakość materiałów budowlanych

Dobry dostawca powinien dysponować wysokiej jakości materiałami budowlanymi. Nawet najlepiej funkcjonująca firma nie będzie dobrym partnerem, jeśli oferowane przez nią produkty będą pozostawiać wiele do życzenia. Warto porównać jakość materiałów między poszczególnymi składami i sprawdzić ich parametry techniczne, takie jak grubość czy właściwości termoizolacyjne. Dobrze też zestawić wyceny i zobaczyć, która oferta przedstawia najlepszy stosunek ceny do jakości. Tylko rozsądny zakup sprawi, że będziemy zadowoleni z podjętej decyzji.