Na czym polega ciepły montaż okien i drzwi?

Osoby decydujące się na budowę domu bądź też przeprowadzenie generalnego remontu zwracają dużą uwagę na izolację termiczną okien i drzwi. Dbają o uzyskanie maksymalnie wysokich wartości, nie tylko poprzez zastosowanie stolarki okiennej i drzwiowej o odpowiednich parametrach, ale też dzięki ich właściwemu zamontowaniu. Producenci proponują tzw. ciepły montaż, który pozwala uzyskać najlepsze efekty. Czym jest? Wyjaśniamy.

Ciepły montaż okien

Ciepły montaż – na czym polega?

Ciepły montaż jest wykonywany z wykorzystaniem okien i drzwi o wysokim poziomie izolacji termicznej. Polega on na ich zainstalowaniu w murach dwu- lub trójwarstwowych, wzbogaconych o warstwę izolacyjną. Ważne, by były one zamontowane dokładnie w strefie izolacji.

Dzięki temu stolarka pozwala wzmocnić zabezpieczenie termiczne budynku, a tym samym uzyskać lepsze parametry cieplne – wyjaśnia ekspert z firmy Prestiż Robert Regmunt vel Sobieszczański. Dodaje, że z uwagi na budowę domu, efektu tego nie można uzyskać w przypadku starych nieruchomości. Wynika to z faktu, iż najczęściej są one zbudowane na bazie jednolitych ścian.

Stolarka zamontowana „ciepłą” metodą pozwala maksymalnie wyeliminować mostki termiczne, które powstają w miejscu łączenia muru z ościeżnicą. Ważne, by do wykonania omawianych prac zamiast tradycyjnej pianki poliuretanowej wykorzystać taśmę paroszczelną i paroprzepuszczalną. Pozwala ona bowiem stworzyć paroizolację, która z kolei zwiększa efektywność izolacji termicznej.

O czym należy pamiętać, wykonując ciepły montaż?

Ciepły montaż jest stosunkowo nowoczesną techniką montażu stolarki okiennej i drzwiowej. Z tego względu warto powierzyć go specjalistom. Samodzielne wykonanie prac może zakończyć się powstaniem ubytków ciepła, nawet w sytuacji zastosowania najwyższej jakości okien.

Montując stolarkę okienną i drzwiową, warto zwrócić uwagę na liczbę kotew. Zbyt mała może doprowadzić do powstania nieszczelności i zdeformowania ościeżnicy. Ważne jest też ich właściwe rozstawienie, które pozwala uzyskać maksymalną stabilność konstrukcji.

Specjaliści zwracają również uwagę na rozmiary okien i drzwi. Muszą one być idealnie dopasowane do otworów, tak by nie powstawały luzy dylatacyjne. Z kolei za duże konstrukcje utrudnią bądź całkowicie uniemożliwią przeprowadzenie montażu. Ostatnim elementem, którego należy dopilnować, jest właściwe uszczelnienie. W tym celu polecana jest wspomniana już izolacja paroszczelna oraz wysokiej jakości pianka izolacyjna.

Z uwagi na wspomniane czynniki, wykonanie ciepłego montażu wraz z odpowiednim dopasowaniem okien i drzwi do otworów, należy powierzyć specjalistom. Nie tylko właściwie wykonają oni prace instalacyjne, ale też wyregulują okna, tym samym gwarantując ich prawidłowe działanie.

śr. ocena 0 / głosów 0