Napędy do bram – słuszna inwestycja czy niepotrzebny wydatek?

Elektryczna automatyka bramowa to rozwiązanie, które pojawiło się na polskim rynku kilkanaście lat temu. Z początku stanowiło luksus, na który decydowało się mało osób, obecnie jest coraz częściej stosowane zarówno w przypadku bram na posesjach przy domach jednorodzinnych, wjazdów na teren osiedli strzeżonych oraz tereny instytucji prywatnych i państwowych. Jak każde rozwiązanie posiada swoje wady i zalety.

napedy-do-bram

Zalety napędów

Głównym atutem, dla którego wielu właścicieli decyduje się na zakup i montaż napędy do bramy, jest zwiększenie własnego komfortu. Napęd sterowany jest zdalnie za pomocą specjalnego pilota, którego zasięg wynosi od kilku do kilkunastu metrów. Dzięki niemu jesteśmy w stanie otworzyć i zamknąć bramę bez wychodzenia z samochodu – nawet jeżeli znajdujemy się jeszcze w pewnej odległości od bramy. Takie rozwiązanie przydaje się szczególnie w chłodniejszych porach roku, obfitujących w opady deszczu lub śniegu. Zwiększa również poczucie bezpieczeństwa – bezpieczne wnętrze samochodu możemy opuścić, będąc już w garażu.

Jedną z opcji może być automatyczne zamknięcia bramy po założonym czasie. Coraz częściej stosowane są zespoły fotokomórek, które blokują zamykanie bramy, jeśli coś znajdzie się na jej drodze – dzięki temu nie ma obawy, że zamykające się skrzydło uszkodzi samochód lub zrani przechodzącego przez otwór bramy człowieka czy zwierzę. Dodatkowym atutem napędów do bram jest fakt, że w znaczący sposób zabezpieczają one naszą posesję przed wtargnięciem włamywaczy. Bramę z napędem można otworzyć wyłącznie za pomocą pilota – ręczne otwarcie bramy (np. w przypadku braku zasilania) może nastąpić dopiero po zwolnieniu specjalnej blokady, która służy jako awaryjne odłączenie napędu od bramy. Otwarcie z zewnątrz bramy wyposażonej w napęd jest znacznie trudniejsze, niż włamanie się na posesję nie zabezpieczoną w ten sposób.

Wady napędów

Mimo swoich zalet, napędy do bram nie są pozbawione wad. Najpoważniejsza z nich to oczywiście dodatkowe koszty, związane z zakupem, montażem – aby napęd działał bez zarzutu, powinien być zainstalowany przez profesjonalistów w tym zakresie –  i ewentualnymi naprawami. Kolejna wada to fakt, że napędy zasilane są energią elektryczną, co w przypadku przerwy w dostawie prądy wiąże się z wyłączeniem blokady, ręcznym otwarciem bramy i powtórnym załączeniem blokady mechanizmu. Ponadto niektóre rodzaje napędów wymagać będą od nas konserwacji, np. oczyszczania mechanizmy ze śniegu w okresie zimowym. Mimo tych niedogodności montaż napędu do bramy wydaje się rozsądną inwestycją na wiele lat. Jedną z najważniejszych, najbardziej uznanych marek na rynku napędów jest niemieckie przedsiębiorstwo Hormann – jego produkty znajdziemy w ofercie firmy Erbi. Ich jakość potwierdzona jest 5 letnią gwarancją producenta.