Ocieplanie poddasza – granulat celulozowy czy wełna mineralna?

Planując ocieplenie poddasza w domu, zastanawiamy się niejednokrotnie, jaki materiał będzie najlepszym wyborem. Izolacja termiczna jest tutaj bardzo ważnym aspektem. Na rynku budowlanym mamy do wyboru wiele materiałów izolacyjnych. Ocieplić poddasze możemy na przykład za pomocą granulatu celulozowego lub wełny mineralnej. Co jednak stanowi w tym przypadku lepsze rozwiązanie?

Ocieplanie poddasza

Jakie zalety ma ocieplenie poddasza granulatem celulozowym?

Granulat celulozowy to ekologiczny materiał izolacyjny, który powstaje z makulatury gazetowej, co sprawia, że większość jego składu pochodzi z recyklingu. Ocieplanie poddasza celulozą jest działaniem proekologicznym, zużycie energii przy produkcji granulatu celulozowego nie przekracza 5 kWh na 1 m3 gotowego produktu, natomiast podczas produkcji wełny mineralnej wynosi 180 kWh na 1 m3. W dobie globalnego ocieplenia i walki z emisją CO2 ma to niebagatelne znaczenie.

Materiał ten nie zawiera szkodliwych substancji, jest bardzo wydajny i pozwala wykonać dobre izolacje akustyczne – chroni przed hałasem, np. opadami deszczu. Granulat można wykorzystywać o każdej porze roku, bez względu na warunki atmosferyczne. Ocieplanie poddasza granulatem celulozowym nie jest uciążliwe dla domowników i otoczenia – zauważa nasz rozmówca reprezentujący firmę Ekofiber z Krakowa, która wykonuje ocieplenia poddaszy, stropów, stropodachów i ścian granulatami izolacyjnymi.

Granulat ma postać sypką i jest montowany metodą wdmuchiwania pod ciśnieniem (technologia blow-in). Wdmuchiwanie celulozy daje możliwość dotarcia w miejsca trudno dostępne, co zapobiega powstaniu mostków termicznych i pozwala na oszczędność środków finansowych. Dzięki celulozie trwałość pokrycia dachowego jest dłuższa, a ocieplenie poddasza trwa bardzo krótko. Granulat celulozowy chroni również drewno przed gniciem i próchnieniem. Osusza on drewno i wchłania nadmiar wilgoci. Materiał izolacyjny, jakim jest ekofiber to jeden z najlepszych sposobów ocieplania poddasza.

Ocieplanie poddasza wełną mineralną

Granulat celulozowy oraz wełna mineralna mają bardzo podobne właściwości termoizolacyjne, jednak wełna potrzebuje dużo więcej czasu na odparowywanie wilgoci, a jej cena jest nieco wyższa. Należy zauważyć, że wilgoć w zaizolowanej przegrodzie znacząco zmniejsza jej efektywność jako bariery dla ucieczki ciepła. Im szybciej odparuje ona z izolacji, tym lepiej. Tu uwidacznia się przewaga granulatu celulozowego – zaizolowane nim poddasza i dachy dają lepsze efekty energetyczne, niż wynikałoby to z obliczeń uwzględniających tylko wartości współczynnika przewodzenia ciepła λ. Wełna mineralna nie jest podatna na działanie wysokich temperatur, co oznacza, że materiał ten jest ognioodporny. Może ona po czasie nieco osiadać i przyczyniać się do wystąpienia większych lub mniejszych szczelin, przez które przedostaje się zimne powietrze. Stąd wiele osób, może narzekać na chłód, głównie w wietrzne i zimniejsze dni, jednak wełna mineralna może mieć kilka postaci, np. granulatu, płyt czy mat. Ocieplenie poddasza przy użyciu granulatu to dobre rozwiązanie, jeżeli chcemy ocieplić miejsca, w których trudno jest umieścić innego rodzaju materiały izolacyjne. Maty natomiast łatwo dopasować do nierównych powierzchni, a płyty dobrze sprawdzą się na ściankach działowych.

Podejmując decyzję o wyborze materiału do izolacji domu, należy wziąć pod uwagę jeszcze jeden aspekt. Obecnie problemem na skalę ogólnopolską stają się kuny, które zasiedlają dachy i poddasza zaizolowane wełną mineralną. To znane od wieków niewielkie zwierzątko potrafi w naszych domach wyrządzić znaczne szkody. Nocne hałasy niepozwalające spać domownikom są najmniejszym problemem – znacznie gorszy jest fetor gnijących resztek pokarmowych i kunich odchodów, oraz zniszczenia poczynione w izolacji i membranie paroprzepuszczalnej. Kuny świetnie czują się w wełnie mineralnej – drążąc w niej korytarze i przeciskając się przez nią, pozbywają się pasożytów, przy okazji powodując znaczne ubytki w izolacji. Samo zabezpieczenie dachu przez wykonanie pełnego deskowania nie zawsze jest skuteczne – kuny potrafią perfekcyjnie wyszukiwać szczeliny i niezabezpieczone otwory np. koło obróbek blacharskich, przez które przedostają się do warstwy izolacji. Warto rozważyć zastosowanie do izolacji granulatu celulozowego, który nie jest zasiedlany przez kuny.

śr. ocena 3.8 / głosów 5