Oprogramowanie dla budowlańców. Charakterystyka programu Norma Pro

Programy komputerowe zawładnęły praktycznie każdą dziedziną życia. Kwestią czasu było, kiedy trafią na place budowy. Jednym z przykładów oprogramowania tworzonego na potrzeby branży budowlanej, są tzw. programy kosztorysowe.

program Norma Pro

Do czego służą programy kosztorysowe?

W największym skrócie – do planowania kosztów przyszłej budowy (lub kolejnego etapu istniejącej już inwestycji). Programy te stosowane są do wyliczania ilości oraz kosztów materiału przy uwzględnieniu kosztów takich jak robocizna, sprzęt czy prace dodatkowe. Szacując rzeczywiste koszty budowy można zoptymalizować wydatki na ten cel. Mówiąc jednym słowem – po prostu zaoszczędzić. Programy te korzystają z aktualnych baz cenowych dostępnych na rynku, dzięki czemu możemy mieć pewność, że końcowe wyliczenia będą miały faktyczne odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Ważna uwaga: podobnie jak jest to w przypadku wielu innych rodzaju oprogramowania, programy kosztorysowe istniejące na rynku można podzielić na produkty płatne oraz darmowe. Jak łatwo się domyślić, funkcjonalność tych ostatnich jest ograniczona.

Charakterystyka programu Norma Pro

Norma Pro to program kosztorysowy stworzony przez firmę Athenasoft. Umożliwia tworzenie kosztorysów metodami: mieszaną, uproszczoną oraz szczegółową. Uważany jest za jedno z najpopularniejszych, a zarazem najbardziej funkcjonalnych i zaawansowanych narzędzi tego rodzaju. Niewątpliwą zaletą programu jest możliwość tworzenia kosztorysów zgodnych z przepisami obowiązującymi w Polsce oraz krajach UE. Projekty tworzone za pomocą Norma Pro można zapisywać w wielu formatach plików. Na uwagę zasługują stosunkowo niskie wymagania sprzętowe potrzebne do uruchomienia programu. Rozliczanie robót tymczasowych czy też kosztorysowanie metodą inter- i ekstrapolacji nie stanowią problemu dla tego oprogramowania. Podobnie jak wykonywanie obliczeń nakładów złożonych wariantowych oraz porównawczych. Za cenę około 4,5 tysiąca złotych otrzymujemy prawdziwy „kombajn” do tworzenia kosztorysów.

Stosowanie specjalistycznego oprogramowania przez firmy budowlane, takie jak np. Gral-Bud w Szczecinie, jest dziś coraz bardziej powszechne. Dla przedsiębiorstw, które chcą być konkurencyjne na tym trudnym i zatłoczonym rynku, każda tego rodzaju innowacja jest na wagę złota.