Posadzka jako element reprezentacyjny obiektu

W każdym wnętrzu posadzka pełni głównie funkcję użytkową – umożliwia wygodne przemieszczanie się po budynku, a także w dużym stopniu wpływa na poziom bezpieczeństwa korzystających z niego osób. W niektórych miejscach jednak posadzka odgrywają istotną rolę z estetycznego punktu widzenia – wpływają w dużym stopniu na wystrój wnętrza. Z tego powodu wymagają bardzo troskliwej pielęgnacji oraz okresowej konserwacji.

Kamienna posadzka

Podłoga kamienna – najlepsza wizytówka obiektu

W dzisiejszych czasach inwestorzy mają do wyboru szeroki wachlarz rozwiązań do wykonania podłóg. Osoby wykańczające swoje mieszkania często decydują się na panele podłogowe, które są łatwe w montażu, tanie, a przy tym dość trwałe. Ci, którzy dysponują większą gotówką, a przy tym są bardziej wyczuleni na estetykę wybierają podłogi z drewna lub płytek ceramicznych. Materiały z najwyższej półki – tak cenowej, jak i estetycznej – stanowią z kolei podłogi kamienne, wykonywane z granitów oraz marmurów. Dlaczego stanowią one najlepszy wybór, jeśli chcemy, by podłoga stanowiła pełnoprawny element wystroju wnętrza, a nie jedynie powierzchnię, po której się chodzi? Przede wszystkim decyduje o tym szlachetność materiału, wynikająca między innymi z tego, że ozdobne kamienie rzadko występują w przyrodzie, są trudne do wydobycia i obróbki, a każda wykonania z nich płyta stanowi unikatowy egzemplarz o niepowtarzalnym rysunku. Dodatkowo kamień może być wykończony na różne sposoby, co daje wiele możliwości aranżowania wyglądu podłogi. Kolejna istotna cecha kamienia to fakt, że jest on materiałem długowiecznym – raz położony może służyć przez wiele dziesięcioleci. Jest jednak jeden warunek: o podłogę trzeba odpowiednio dbać.

Konserwacja podłogi kamiennej

Aby podłoga zachowała swoją pierwotną wartość estetyczną i zachwycała po latach tak samo jak zaraz po jej ułożeniu, konieczne jest dbanie o nią – obejmuje to codzienną pielęgnację oraz przeprowadzaną okresowo konserwację. Tym, co możemy robić sami, aby podłoga prezentowała się jak należy, to sprzątać ją najlepiej raz dziennie. Jest to ważne szczególnie w miejscach, gdzie chodzi się w butach, ponieważ piasek i innej zanieczyszczenia nanoszone z zewnątrz mogą rysować podłogę, pozostawiają na niej nieestetyczne ślady. Pamiętajmy, by używać do tego szczotek z miękkim włosem – używać odkurzacza możemy porysować kamień. Dużo trudniejsze będzie konserwowanie podłogi – w tym przypadku niezbędna już będzie pomoc profesjonalistów, takich jak firma Krystal. Zadanie to polega bowiem na uzupełnieniu ubytków w podłodze, zeszlifowanie jej powierzchni w celu usunięcia zarysowań oraz zaimpregnowaniu jej powierzchni w celu ochrony przed wilgocią i utratą kolorów. Do tego wszystkiego potrzebne są nie tylko specjalistyczne sprzęty i preparaty, ale również duże doświadczenie i odpowiednia wiedza. Warto mieć świadomość, że bez takiej konserwacji w przeciągu kilku lat wartość estetyczna podłogi znacznie spadnie.

śr. ocena 0 / głosów 0