Rolety czy żaluzje – jaki system osłonowy wybrać?

Urządzając nowe mieszkanie, zastanawiamy się nad dużą liczbą szczegółów, aby było ono ładne i funkcjonalne. Do takich aspektów należy na pewno system osłonowy okien. W tym przypadku można wykorzystać rolety albo żaluzje. Który wybór jest trafniejszy? Wszystko zależy od osobistych preferencji. Zastanówmy się nad zaletami i wadami tych dwóch opcji.

rolety

Eleganckie rolety…

Rolety są bardzo praktyczne w użyciu ze względu na ich łatwy montaż – nie wymagają nawierceń, a jedynie odpowiedniego podwieszenia na oknie. Są bardzo dobrą alternatywą dla zasłon – dzięki regulacji można wpływać na naszą prywatność lub ustrzec się przed atakami ostrego słońca. Rolety można wybierać spośród różnych kolorów, stopni grubości, a także przeźroczystości. W sprzedaży dostępne są również rolety o rozmaitych wzorach i fakturach. Do tego dochodzi różnorodność materiałów, z których są wykonane – na pewno każdy znajdzie coś dla siebie – zauważa ekspert z firmy Okna MKS z Wrocławia, która posiada w swej ofercie szeroki wybór systemów osłonowych, w tym rolet, żaluzji i moskitier. Jeżeli jednak nie potrafimy zdecydować się na którąś z dostępnych opcji lub posiadamy niewymiarowe okna, możemy skorzystać z indywidualnych zamówień i skonstruować rolety według własnego życzenia.

Drobnym mankamentem może być fakt, że rolety można jedynie podnieść lub opuścić na daną wysokość, bez możliwości regulacji kąta padania światła z zewnątrz. Warto również zastanowić się, czy nie będziemy w najbliższym czasie robić drobnego remontu w pokoju i przy okazji przemalowywać ścian. Nowa koncepcja powinna uwzględniać kolor i wzór rolet, aby nie wymieniać ich od razu po zakupie.

…czy kolorowe żaluzje?

Innym sposobem na skuteczne zasłonięcie okna jest zastosowanie żaluzji. Są one, podobnie jak rolety, proste w montażu, łatwe w obsłudze i możemy je wybierać spośród całej palety barw oraz materiałów – nowoczesne żaluzje są wykonywane również z plastiku i drewna. Każde z nich posiadają estetyczne i trwałe mechanizmy do zmiany nachylenia listków żaluzji oraz ich podnoszenia. Żaluzje są bardziej precyzyjne w regulowaniu ilości światła, które wpada do naszego pokoju. Żadna inna osłona okien nie daje takich możliwości – dzięki odpowiedniemu ustawieniu listków wpuszczamy do środka tyle słońca, ile potrzebujemy.

Żaluzje również z powodzeniem możemy dostosować do wyglądu wnętrza pokoju. Nie są one już kojarzone jedynie ze srebrnymi metalowymi listkami, które były bardzo popularne jeszcze kilkanaście lat temu. Dzisiaj możemy dobrać wymarzony kolor, a dzięki odpowiednim szczotkom czyszczącym bez problemu szybko zbierzemy osiadający się na nich brud, przecierając kilka listków jednocześnie.