Siatki ochronne. Gwarancja bezpiecznej pracy na rusztowaniach

Bezpieczeństwo podczas pracy jest bardzo ważną, acz często pomijaną kwestią. I o ile pracownicy biurowi nie są przeważnie narażeni na kontuzje i wypadki, to sytuacja diametralnie zmienia się, jeśli spojrzy się na branżę budowlaną. Szczególnie niebezpieczne mogą być prace na wysokościach. Aby ograniczyć ryzyko, rusztowania, których używa się w budownictwie, mogą zostać wyposażone w siatki bezpieczeństwa. Czym są takie siatki ochronne? Sprawdź.

Czym są siatki ochronne?

Siatki budowlane to specjalne konstrukcje wykonane najczęściej z polipropylenu. Charakteryzuje się on wysoką elastycznością i plastycznością. Jest odporny na działanie większości środków chemicznych pojawiających się w miejscu budowy.

Siatki ochronne dostępne są w wielu odmianach. W zależności od zastosowania mogą różnić się grubością sznurka i gęstością oczek. Doskonale podnoszą stopień zabezpieczenia pracowników i materiałów budowlanych – dodaje ekspert z firmy Doerken.

Montaż siatki zabezpieczającej na rusztowaniu nie jest obowiązkowy. Decyzję o tym podejmuje przeważnie kierownik budowy, biorąc pod uwagę: miejsce, wysokość rusztowania i doświadczenie pracowników.

Funkcje siatek ochronnych

Siatki zabezpieczające rusztowania spełniają wiele różnych funkcji. Wśród nich należy wymienić:

  • funkcje zabezpieczającą – chronią pracowników przed ewentualnym upadkiem z dużej wysokości. Są barierą ochronną, która uniemożliwia przypadkowe wypadnięcie z rusztowania. Siatki ochronne zabezpieczają także osoby pracujące na dole przed spadającymi narzędziami i materiałami budowlanymi,
  • ochronę otoczenia – niektóre siatki mają specjalną powłokę, która zabezpiecza otoczenie przed powstałymi podczas prac pyłami i kurzem,
  • ochronę pracowników – specjalnie skonstruowane siatki, które są montowane na rusztowaniach, mogą chronić pracowników przed szkodliwym promieniowaniem UV i negatywnymi warunkami atmosferycznymi, np. wiatrem.

Siatki ochronne na rusztowania są obowiązkowo stosowane w sytuacjach, gdy nie ma możliwości montażu poręczy ochronnych, balustrad i krawężników. W innych przypadkach są one zalecane, lecz również warto rozważyć ich instalację.

Montaż siatek ochronnych jest prosty i szybki, a korzyści z ich stosowania mogą być naprawdę duże. Ich wykorzystanie świadczy nie tylko o dbaniu o zdrowie i życie pracowników, ale też daje gwarancję bezpiecznej pracy na wysokościach. Siatki chronią też otoczenie przed szkodliwymi i uciążliwymi pyłami oraz zabezpieczają konstrukcję budynku przed opadami atmosferycznymi i nadmiernym wiatrem. Na rynku istnieje szeroki wybór takich akcesoriów. Dlatego warto im się przyjrzeć bliżej.

śr. ocena 5 / głosów 5