Skąd bierze się wilgoć w budynkach?

Niezależnie od tego, skąd bierze się wilgoć w budynkach, nie jest to zjawisko pożądane. Zbyt dużo wilgoci może doprowadzić do syndromu chorego domu, a nawet do uszkodzeń jego struktury. Wpływa negatywnie nie tylko na stan budynku, ale również na przebywające w nim osoby. Może prowadzić do powstawania grzybów i pleśni. Dlatego warto znaleźć źródło pojawiania się wilgoci w budynku, by szybko zapobiec jej negatywnym skutkom.

wilgoć na ścianach

Wilgoć może przenikać do budynku na różne sposoby. Tym, co je łączy jest nieszczelna hydroizolacja. Przy nieodpowiedniej izolacji wilgoć może przenikać przez fundamenty, ściany lub stropy.

Kapilarne podciąganie wody

Najbardziej narażone na wilgoć są fundamenty oraz stropy. W przypadku fundamentów częstym zjawiskiem jest kapilarne podciąganie wilgoci z gruntu. Dzieje się tak, kiedy podstawa domu nie jest odpowiednio wyizolowana od podłoża. Poprzez mikropory znajdujące się w materiale budowlanym woda przenika w górę budynku. Dzieje się to w różnym stopniu, w zależności od poziomu wód gruntowych lub warunków atmosferycznych. Jest to zjawisko niebezpieczne, ponieważ naruszone przez wodę fundamenty mogą wpływać negatywnie na konstrukcję całego budynku. Co więcej, wilgoć może zacząć przenosić się także na ściany.

Opady atmosferyczne

Na wilgoć w budynku mają również wpływ opady. Niedostatecznie zaizolowane ściany mogą pochłaniać wilgoć z padającego deszczu lub śniegu. Podobnie jak w przypadku podwaliny, mikropory znajdujące się w budulcu pochłaniają wodę, powodując warunki odpowiednie do powstawania pleśni. Wilgoć negatywnie wpływa na stan wizualny budynku. Ma również wpływ na osoby przebywające wewnątrz.

Przeciekający dach

Wilgoć może również przedostawać się do budynku poprzez dach. Nie musi od razu padać nam na głowę – może się okazać, że niewielkie uszkodzenia stropu lub brak odpowiedniej izolacji powodują gromadzenie się niewidocznej na pierwszy rzut oka wody. Zacieki na suficie mogą pojawić się dopiero po czasie. Ponieważ dach jest szczególnie narażony na działanie czynników atmosferycznych, niewłaściwa izolacja może spowodować duże straty i nagromadzenie wilgoci w całym budynku.

W jaki sposób chronić budynki przed wilgocią?

Przede wszystkim, już na etapie budowy, warto zadbać o odpowiednią izolację przeciwwilgociową. Jeśli w trakcie użytkowania budynku izolacja ulegnie degradacji można wykonać prace uszczelniające. Tego typu usługę oferuje firma MAK-INIEKT, działająca na terenie całego kraju. Możliwe jest nie tylko dokonanie wtórnej hydroizolacji ścian czy stropów, ale także elementów budynku przykrytego gruntem, bez potrzeby odkopywania. Dzięki iniekcjom budynek zostanie nie tylko zabezpieczony przed wilgocią, ale również osuszony z wilgoci, która już się w nim znajduje.

śr. ocena 5 / głosów 1